Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do jeskyně Býčí skála se vrátí vzácná lebka, oznámili archeologové

Věda

  15:23
BRNO - Po 140 letech na den přesně se 8. května vrátí do jeskyně Býčí skála v Moravském krase takzvaná lebka princezny objevená badatelem Jindřichem Wankelem. Byla součástí pohřebiště ze starší doby železné. Podle legend šlo o pohřeb velmože se 40 lidskými oběťmi.

Archeolog Martin Golec s lebkou takzvané princezny z jeskyně Býčí skála foto: ČTK

Lebka je jedním z nejcennějších exponátů Moravského zemského muzea. V jeskyni ji ozdobí kopie původní zlaté korunky, která se na ní našla, řekl dnes ČTK archeolog a organizátor připravované akce Martin Golec.

Wankel nalezl v Býčí skále tisíce cenných historických předmětů. Kromě koster to byla soška býčka. Všechny tyto věci prodal badatel v roce 1883 přírodovědnému muzeu ve Vídni. Nechal si pouze dva, které pokládal za mimořádné.

Prvním je dutý železný prsten. Předpokládalo se, že je to první slévárenský výrobek na světě, což se ale nakonec nepotvrdilo. Přesto je prsten raritou - dokládá řemeslnou zručnost někdejších kovářů.

Dávné obřadní místo
"Proč odmítl prodat lebku mladé ženy, to se nepodařilo zjistit. Podle odhadů zemřela v asi 30 letech a princezna se jí říká kvůli tomu, že měla na hlavě zlatou korunku," uvedl Golec. Kopii korunky vytvořil Vladimír Šebeček. Pro Býčí skálu vyrobil v minulosti podle zachovalých nákresů a popisů kopii bronzového býčka, různých ozdob i zbraní. Archeologové a nadšenci se snaží v posledních letech upravit vstupní část jeskyně tak, aby připomínala původní pohřebiště.

Na jednom ze svých obrazů jej zachytil i malíř Zdeněk Burian, který zobrazil mrtvého halštatského velekněze v podzemí na jeho pohřebním voze umístěném uprostřed mnoha mrtvých.

Podle nejnovějších teorií se rituální pohřeb v Býčí skále nekonal. Vědci dospěli k závěru, že jeskyně byla spíše významným obřadním místem, kde se konaly pohřby a četné obětní obřady.

Jeskyně bude mimořádně zpřístupněna první tři květnové víkendy. Příchozím budou přednášet archeologové o Wankelových objevech a osudu princezniny lebky.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...