Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V době ledové pili naši předci vodu z lebek. V Británii mají důkaz

Věda

  14:45
LONDÝN - V jedné britské jeskyni byly nalezeny tři lidské lebky z doby ledové, které tehdejší lidé zjevně používali jako poháry pro rituální účely.
Lebka (ilustrační foto)

Lebka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vědci stanovili jejich stáří na 14.700 let, oznamuje agentura AP. Údajně jde o nejstarší dosud známé takové poháry vůbec. Vědci považují za velmi pravděpodobné, že byly používány k rituální konzumaci lidského masa.

V Británii jde o první takový nález. Používání lidských lebek jako pohárů bylo doloženo v mnoha kulturách, ale jen velmi zřídka se naleznou takto upravené lebky, u nichž by bylo možné vědeckými metodami přesně stanovit jejich stáří, napsala AP.

Lebky nalezené v hrabství Somerset v jihovýchodní Anglii patřily dvěma dospělým lidem a asi tříletému dítěti. Podle vědců byly očištěny od měkkých tkání, pak z nich byla oddělena obličejová část a zbytek byl pečlivě a nepochybně velmi pracně upraven do konečné podoby. Na stejném místě byla už v roce 1903 nalezena kostra člověka z doby před asi 10.000 lety.

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...