Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Zavlečený druh požírá další zavlečený druh

Věda

  9:59
NEW YORK - Plevelná rostlina kudzu (Pueraria lobata) původem z Japonska a Číny se do USA dostala v 19. století a rychle se stala prokletím farmářů i lesníků kvůli škodám, které dokáže napáchat na majetku i úrodě. Teď se objevil další asijský import - brouk s latinským jménem Megacopta cribraria; a ten se rychle rostoucím kudzu úspěšně živí.

Megacopta cribraria foto: wikipedia.org

Zatímco se tmavě zelený hmyz šíří na jihu USA, vyvolává diskusi, jestli je to dobrá nebo špatná zpráva, napsal list USA Today.

ČTĚTE TAKÉ:

Brouci Megacopta cribraria byli v Americe poprvé objeveni v roce 2009 na předměstí Atlanty a poté se rozšířili napříč Georgií a Jižní Karolínou, řekl Wayne Gardner, profesor entomologie Georgijské univerzity. Letos byl jejich výskyt potvrzen v šesti okrscích východní Alabamy, které hraničí a Georgií, a také ve více než 40 okrscích Severní Karolíny. Nikdo přitom netuší, odkud se tu vzali, uvedl Gardner.

"Všichni ti brouci jsou ze stejného vysazení," dodal. "Provedli jsme testy DNA, abychom zjistili, odkud přesně z Asie pocházejí, ale výsledky ještě nejsou hotové." Cokoli, co žere kudzu, někteří lidé vítají. Patří mezi ně i Clarence Peagues, který chová krávy v okrsku Perry v centrální Alabamě.

Chutná mu i sója

Kudzu dělá farmářům starosti. Bezproblémový ovšem není ani nový asijský brouk. Kromě kudzu mu totiž chutná i sója a podzemnice olejná, která plodí arašídy. A to může zemědělcům časem způsobit další a mnohem větší problémy.

Dvaasedmdesátiletý farmář prý bojuje celý život s plochami porostlými kudzu na rodinné farmě. "Vůbec by mi nevadilo, kdyby u nás někdo vypustil ty prťavé žrouty," řekl. "Myslíte, že by se dali vycvičit, aby žrali taky rezavé mravence?"

Jiní si ale nejsou tak jistí, že by noví návštěvníci měli být vítaní, nebo že by jim mělo být dovoleno zlikvidovat kudzu, které zakořenilo v jižanské tradici a kultuře od svého představení v Americe během Světové výstavy v roce 1876 ve Filadelfii.

Kudzu bylo poté vysazováno na jihu USA jako píce pro dobytek a pomoc proti erozi. Patří k běžnému obrázku kolem místních silnic, kde šplhá po stromech, obtáčí keře, lemuje sloupy, zarůstá opuštěné usedlosti a cokoli, co se mu dostane do cesty. Podle amerického ministerstva zemědělství pokrývá zhruba tři miliony hektarů půdy na jihu země.

Pueraria lobata

"Vytlačuje původní druhy," míní Nancy Loewensteinová z Auburnské univerzity, která předsedá radě pro kontrolu škůdců na jihovýchodě státu. "Kudzu vytváří při růstu hustou pokrývku a mění přirozené prostředí," dodala.

Ale na jihu USA je tato rostlina už tak dlouho, že si k ní Jižané vyvinuli vztah podobný italské domácnosti, v němž ji milují i nenávidí zároveň. K lásce patří i kudzu festivaly, kudzu královny a dokonce i džem vyráběný z kudzu.

Pro Harriot Smithermanovou z alabamského okrsku Chilton se kudzu změnilo v životního koníčka. Bývalá učitelka vyrábí džem, který prodává po místních trzích. Želatinovou hmotu dělá z nafialovělých kvítků a má sladkou, hroznům podobnou chuť.

"Lidé se dívají trochu pobaveně, když to vidí na stole," řekla. "Poprvé to koupí spíš z legrace, ale mám spoustu zákazníků, kteří se vracejí a příště už si koupí víc sklenic." Z asijských brouků si prý těžkou hlavu nedělá.

"Kudzu už tady nějakou dobu je," dodala. "Tak si nemyslím, že by se ho dalo hned tak zbavit." Nancy Loewensteinová s ní v tomto bodě souhlasí. "I kdyby se každoročně podařilo zničit třetinu nadzemních rostlin, kudzu má hustý kořenový systém, a ten ji dokáže uchovat," dodala.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!