Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelený protein jim přinesl Nobelovku

Věda

  11:57aktualizováno  13:21
STOCKHOLM - Letošními nositeli Nobelovy ceny za chemii se stali Američané Martin Chalfie a Roger Tsien a Japonec Osamu Šimomura. Ve Stockhholmu to dnes oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské královské akademii věd.

Martin Chalfie foto: AFP

Výbor vědce vyznamenal za objev a výzkum zeleného fluorescenčního proteinu (GFP). Ten se podle Wikipedie využívá v buněčné biologii pro označení určitého genového produktu a jeho následné rozpoznání díky zelenému světélkování po ozáření ultrafialovým světlem.

"(Díky objevům oceněných) vědci nyní mohou označovat různé Roger Y. Tsienproteiny různými barvami a sledovat jejich vzájemné působení," uvedli zástupci výboru. "S pomocí GFP dokázali vědci vyvinout způsob, jak pozorovat dosud neviditelné procesy, například změny v nervových buňkách v mozku nebo šíření rakovinných buněk," doplnili.

Šimomura, který se letos dožívá 80 let, dokázal v roce 1962 izolovat GFP z těla medúzy Aequorea victoria. V 70. letech potom prokázal, že protein obsahuje chemickou sloučeninu schopnou pohlcovat a vyzařovat světlo.

Osamu ShimomuraV 90. letech začal dnes jednašedesátiletý neurobiolog Chalfie využívat GFP k mapování procesů uvnitř buněk. K dalšímu využití proteinu později ještě přispěl nyní šestapadesátiletý biochemik Tsien, který rozšířil spektrum, v němž GFP světélkuje, o modrou, modrozelenou a žlutou barvu.

Trojice oceněných si rozdělí rovným dílem částku ve výši 10 milionů
švédských korun (25,4 milionu korun). Obřad předávání prestižních ocenění, peněžité odměny a zlaté medaile se uskuteční tradičně 10. prosince, v den výročí smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela v roce 1896.

Autor: