Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zemětřesení v Peru trvalo 45 vteřin. Zemřelo 66 tisíc lidí včetně 14 českých horolezců

Věda

  5:37
Obrovské zemětřesení v Peru přineslo 45 vteřin hrůzy a 66 tisíc mrtvých, včetně členů československé horolezecké výpravy.

Město smetla lavina. Z 22 000 lidí přežilo jen 92 foto: Playtvak.cz

„Den poté jsme na okraji lavinového pole našli dětské ruce, prsty a další části těl, vše ve strašném stavu. Mohli jsme jen vzít pytle a sesbírat to do nich,“ popsal hrůzu, kterou po zemětřesení zažil učitel Lamberto Pia.

Ztroskotané lodi, ztracená letadla. Je Bermudský trojúhelník prokleté místo?

Bylo 31. května 1970, když pod mořem nedaleko Peru vypuklo zemětřesení. Otřesy, které dosáhly síly 7,9 stupňů Richterovy škály, trvaly 45 vteřin a jejich ničivý vliv se projevil na obrovském území. „Zasažená oblast je velká jako Belgie, Holandsko, Lucembursko a Dánsko,“ informoval vedoucí mírových sborů Joseph Blatchford po katastrofě.

Kromě staveb a infrastruktury narušilo zemětřesení i téměř 7000 metrů vysokou horu Huascaran. Obrovská část jejího severního svahu se odtrhla a řítila se po úpatí hory dolů. Lavina ledu, bahna a kamení měřila na šířku téměř dva kilometry. Její rychlost přesahovala 300 kilometrů v hodině.

Česká horolezecká expedice

Město, které lavině stálo v cestě, se jmenovalo Yungay. Lavina ho zasypala během okamžiku. Zachránili se pouze lidé, kteří se nacházeli na vyvýšených místech. Šlo především o děti, které si tehdy hrály na fotbalovém stadionu. V okamžiku pádu laviny bylo ve městě asi 22 tisíc lidí, přežilo jich přesně 92 - většinou dětí. Město Yungay se tak stalo nejznámějším symbolem ohromné přírodní tragédie.

Postižených míst bylo v zemi ale mnohem více. Tragédie se vztahuje i k české, lépe řečeno československé historii. Na hoře Huascaran se totiž v době zemětřesení nacházel tábor československé expedice. Z celkového počtu obětí, který byl nakonec upřesněn na 66 tisíc obětí, tak bylo 14 Čechoslováků - všichni, kteří v táboře přebývali.

Více se o ničivém zemětřesení dozvíte ve videu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!