Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spoutaná těla vypráví příběh boje o moc. V Athénách odkryli záhadný masový hrob

Věda

  15:00
ATHÉNY - Nejméně 80 koster se spoutanýma rukama bylo nalezeno v athénské nekropoli Falyron Delta, rozlehlém starověkém hřbitově nedaleko přístavu Pireus. Mrtví mají okovy na zápěstích, s jistotou jde o oběti hromadné popravy, tvrdí archeologové. Proč byli popraveni, o koho se jedná a proč se zdá, že byli do masového hrobu uloženi s náležitou úctou, to zůstává dosud tajemstvím.

Ostatky pobitých athéňanů foto: Reuters

Masový hrob byl odkryt na počátku roku při stavbě Národní opery a knihovny, kterou inicioval filantrop Stavros Niarchos. Některé kostry leží úhledně v řadě, jiné jsou navršeny na hromadě, paže a nohy zkroucené, čelisti rozevřené v makabrózním úsměvu.

„Všichni byli popraveni a všichni stejným způsobem. Ale přesto byli pohřbeni s úctou,“ sdělila agentuře Reuters vedoucí vykopávek, doktorka Stella Chryssoulaki. „Oběti jsou spoutány a většina z nich je velmi mladá. V době smrti byli očividně v dobré fyzické kondici.“

Experti doufají, že testy DNA a výzkum vedený antropology ukáží, jak přesně skupina lidí zemřela. Jejich smrt byla jasně násilná, způsob pohřbu ale naznačuje, že nešlo o obyčejné zločince nebo otroky.

Masový hrob ve Falyronu

Nezdařený převrat

Hřbitov je datován mezi osmým a pátým stoletím před naším letopočtem. „Toto období bylo časem velkých nepokojů. Athénská společnost byla neklidná, nejvyšší vrstvy mezi sebou bojovaly o moc,“ vypráví Stella Chryssoulaki.

Jedna z nejpravděpodobnějších teorií říká, že by mohlo jít o přívržence Cylona, athénského šlechtice a olympijského vítěze, který se roku 632 před Kristem pokusil o státní převrat avšak neuspěl a svého tchána, tyrana z Megary, nesesadil.

Poté, co pokus ztroskotal, ukryl se Calon v chrámu na Akropolis. Podařilo se mu uprchnout, jeho podporovatelům nikoliv. „Snad nám testy DNA tuto teorii potvrdí,“ doufá Chryssoulaki.

Na celém hřbitově leží více než 1500 těl. Malé děti leží v keramických pohřebních nádobách, někteří dospělí byli spáleni na pohřebních hranicích, jiní odpočívají v kamenných sarkofázích. Jedna rakev byla dokonce vyrobena z dřevěného člunu.

Narozdíl od slavného athénského hřbitova Karameikos, kde jsou pochováni mnozí starověcí urození Řekové, je tento hřbitov místem posledního odpočinku obyčejných lidí.

„Hřbitov je prvním i posledním místem, kde lidé překročí dělící čáru mezi životem a smrtí, ráda bych jednoho dne vidělaq na tomto místě postavené muzeum. Sloužilo by jako pomník, který současným athéňanům připomene životy těch z jiné, starobylé éry,“ dodává doktorka Chryssoulaki.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...