Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ztroskotané lodi, ztracená letadla. Je Bermudský trojúhelník prokleté místo?

Věda

  16:57
Potopené lodi, ztracená letadla a více než tisícovka pohřešovaných lidí. To je vizitka jedno z nejzáhadnějších míst světa - Bermudského trojúhelníku.
Vrak lodi (ilustrační foto)

Vrak lodi (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Oblast mezi Miami, Bermudami a Portorikem strašila mořeplavce už v dávných dobách. O tom, jak těžké bylo tudy proplout, se zmiňoval už slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus. Asi už nikdo přesně nespočítá, kolik se v této oblasti ztratilo lodí, letadel zde ale zmizelo prokazatelně nejméně 47. A stejně tak je doloženo, že se v Bermudském trojúhelníku ztratilo zhruba 1500 lidí.

A nejznámější případy? V prosinci 1945 krátce po konci druhé světové války se zde ztratila letka pěti vojenských bombardérů Avenger. Letku vedl zkušený pilot, ale stalo se cosi zvláštního. Snaha pozemní kontroly byla marná. Všech 14 letců tehdy zmizelo, dochoval se pouze záznam o tom, že byli zcela dezorientovaní. Po ztracených posádkách pátralo 240 letadel a řada lodí. Pátrání, kromě dalšího ztraceného letadla se třinácti lidmi na palubě, nepřineslo vůbec nic.

Dalším záhadným příběhem z Bermudského trojúhelníku byl osud lodi Mary Celeste, která roku 1872 vyplula z New Yorku do italského Janova. Na palubě bylo tenkrát deset lidí včetně kapitána, jeho manželky a jejich dvouleté dcery. O měsíc později byla Mary Celeste nalezena jinou lodí. Na palubě Mary Celeste ale nikdo nebyl, loď plula sama a byla technicky naprosto v pořádku. Náklad byl neporušen, všechny šperky byly na svém místě. Zmizela pouze posádka.

Jaká tajemná síla ničí letadla a lodě v bermudském trojúhelníku? Jde o geomagnetickou anomálii, nebo aktivity mimozemšťanů?

Více o Bermudském trojúhelníku se dozvíte ve videu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat