Díky bouři bylo možné pozorovat severní polární záři mnohem jižněji, než je běžné, například v Moskvě.
Britové začnou vydávat předpovědi počasí z vesmíru |
V neděli byly na Slunci zaznamenány dvě velké erupce plazmatu, proto vědci očekávali, že na Zemi dorazí s tím související elektromagnetické záření. Oproti odhadům byla ale jeho cesta k naší planetě o patnáct hodin rychlejší a jeho intenzita mnohem silnější.
Solární bouře dosáhla na pětibodové škále geomagnetických následků čtvrtý stupeň, což je kategorie vážné až kritické. Původně se očekával jen první stupeň. Země tak podle odborníků čelila největšímu elektromagnetickému záření od podzimu 2013. Bouři pátého stupně, považovanou za extrémní, stála Země v cestě před zhruba deseti lety.
Polární záře až nad Moskvou
Bouře nyní pomalu slábne, jejím následkům ale bude Země vystavena ještě několik hodin. Je proto možné, že energetické rozvodné sítě mohou postihnout dočasné výpadky či jiné komplikace. S problémy se může potýkat i satelitní navigační systém, takže určení polohy nemusí být přesné.
Díky bouři bylo možné pozorovat severní polární záři neobvykle jižněji. Podle moskevského rozhlasu překvapila v úterý mnoho Rusů například nejen v Petrohradě, ale i v Moskvě a v povolžských městech Uljanovsku a Iževsku. Ruští experti považují za nepochybné, že jev souvisí se silnou sluneční bouří.
Oblak plazmatu nabitého energií může při svém putování sluneční soustavou napáchat rozsáhlé škody. Například v roce 1958 byl poškozen podmořský komunikační kabel v Atlantiku, v roce 1972 telekomunikační kabely na severozápadě USA a v roce 1989 transformátory elektrárny v Quebecku, což vyvolalo devítihodinový výpadek elektřiny v USA i Kanadě. Magnetické bouře působí také na rostliny a živočichy.