Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Jak poznat druh ostužiníku?

Věda

  6:16
Určování ostružiníků (rod Rubus) je asi nejsložitější botanickou disciplínou. Na našem území je popsáno více jak 100 druhů (tzv. mikrospecií). Na otázku odpověděl Mgr. Tomáš Urfus, Ph.D., z katedra botaniky Přírodovědecké fakulty UK.

Jak poznat druh ostružiníku? foto: Shutterstock

Příčinou tak velikého počtu druhů je podivná rozmnožovací strategie, která kombinuje normální sexuální rozmnožování se zvláštní nepohlavní reprodukcí (tzv. apomixií). 

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

 V rámci apomixie jsou produkována semena nepohlavní cestou, tj. každé semeno je klonem mateřské rostliny. 

Důsledkem apomixie jsou nepohlavní linie (klony), které jsou navzájem reprodukčně izolované. Nicméně mají často značné rozšíření (řádově stovky tisíc km2). 

Krom toho jsou mezi ostružiníky i druhy, které se drží staré dobré sexuální strategie (např. ostružiník maliník a moruška). O složitosti ostružiníkové problematiky mimochodem vypovídá i to, že věda o nich má dokonce své jméno, batologie =ostružiníkozpyt.

Autor: