Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Proč na hřebenech vln nebo ve vodě narážející do útesu vzniká pěna?

Věda

  5:07
V rozbouřených vlnách vzniká jednak pěna, jednak vodní tříšť. Obě vytvářejí na hladině výrazné bílé motivy, mechanismus jejich vzniku je ovšem odlišný. Na otázku odpověděl doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D., z katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty UK.

V roce 2100 by se hladina oceánů mohla zvednout o celý metr foto: Reprofoto

Vznik pěny má spojitost s obsahem povrchově aktivních látek, které jsou schopny stabilizovat mikroskopickou vrstvičku vody, která bublinu drží pohromadě - tj. když se do vody dostane bublina vzduchu (v podstatě mechanických vmícháním při dopadu vodního proudu ve vodopádu nebo při příboji, případně ve vlnách, kde různé proudy v původně jednotné mase vody tečou různě rychle, což mezi proudnicemi vytvoří „mezery“ vyplněné vzduchem), tak se udrží díky povrchově aktivní látce trochu déle a výsledkem je pěna podobně jako u mýdla. 

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Povrchově aktivní látky (detergenty) nemusí být nutně jenom „lidského“ původu, ale chová se tak i spousta metabolitů vylučovaných různými organismy, takže se pěna může tvořit i na lidmi neznečištěné vodě.

Vodní tříšť je naproti tomu soubor vodních kapiček, které byly odtrženy z hladiny větších vodních ploch větrem a vyneseny obvykle na krátkou vzdálenost do vzduchu. K odtrhávání kapiček dochází hlavně na hřebenech vln. U nás je vodní tříšť pozorována jen na meteorologických stanicích na březích vodních nádrží při silnějším nárazovitém větru, kde způsobuje zvlhnutí předmětů až do vzdálenosti několika set metrů od místa vzniku. Vodní tříšť patří k hydrometeorům.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete