Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Proč na hřebenech vln nebo ve vodě narážející do útesu vzniká pěna?

Věda

  5:07
V rozbouřených vlnách vzniká jednak pěna, jednak vodní tříšť. Obě vytvářejí na hladině výrazné bílé motivy, mechanismus jejich vzniku je ovšem odlišný. Na otázku odpověděl doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D., z katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty UK.

V roce 2100 by se hladina oceánů mohla zvednout o celý metr foto: Reprofoto

Vznik pěny má spojitost s obsahem povrchově aktivních látek, které jsou schopny stabilizovat mikroskopickou vrstvičku vody, která bublinu drží pohromadě - tj. když se do vody dostane bublina vzduchu (v podstatě mechanických vmícháním při dopadu vodního proudu ve vodopádu nebo při příboji, případně ve vlnách, kde různé proudy v původně jednotné mase vody tečou různě rychle, což mezi proudnicemi vytvoří „mezery“ vyplněné vzduchem), tak se udrží díky povrchově aktivní látce trochu déle a výsledkem je pěna podobně jako u mýdla. 

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Povrchově aktivní látky (detergenty) nemusí být nutně jenom „lidského“ původu, ale chová se tak i spousta metabolitů vylučovaných různými organismy, takže se pěna může tvořit i na lidmi neznečištěné vodě.

Vodní tříšť je naproti tomu soubor vodních kapiček, které byly odtrženy z hladiny větších vodních ploch větrem a vyneseny obvykle na krátkou vzdálenost do vzduchu. K odtrhávání kapiček dochází hlavně na hřebenech vln. U nás je vodní tříšť pozorována jen na meteorologických stanicích na březích vodních nádrží při silnějším nárazovitém větru, kde způsobuje zvlhnutí předmětů až do vzdálenosti několika set metrů od místa vzniku. Vodní tříšť patří k hydrometeorům.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete