Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Jak spermie pozná správný vejcovod?

Věda

  6:58
K oplození dochází ve vejcovodu. Jak ale spermie poznají, jestli mají „plout“ do pravého, či levého vejcovodu? Nebo putují do obou? Jak je tomu u dvojčat? Odpovídá profesor František Vyskočil z Přírodovědecké fakulty UK a Fyziologického ústavu AV ČR:

Spermie a vajíčko foto: Shutterstock

Spermie nezačnou hned radostně plavat vagínou směrem k vajíčku, aby je oplodnily. Nejdříve vytvoří měkký kulatý chuchvalec. Poměrně dlouho trvá, než ho enzymy rozpustí a spermie plavou směrem k děloze. Z 500 milionů spermií (což je ideální, dnes již téměř neznámý počet) může být ale úspěšná jen jedna.

Do děložního krčku a dál se jich dostane pouhé jedno procento. Musí přitom urazit vzdálenost kolem 18 cm. To je velmi vyčerpávající cesta, protože na překonání jediného centimetru je nutné asi tisíckrát mrsknout bičíkem.

ČTĚTE TAKÉ:

Ke zvládnutí tohoto maratonu jsou spermie dobře vybaveny. Jejich bičíky tvoří vlákna obalená mitochondriemi, které jim dodávají potřebnou energii. Jen asi 10 procent nejzdatnějších „cítí“ chemotaxicky folikulární tekutinu v tom vejcovodu, kde putuje vajíčko. Ostatní vnímají svými ocásky hlavně slabý proud tekutiny z ústí obou vejcovodů, který je čistí a otevírá.

Ovulace se většinou každý měsíc pravolevě střídá. O pár procent častěji je oplodněno vajíčko z pravého vejcovodu, možná proto, že napravo ležící párové orgány bývají trochu větší nebo širší. Ve vejcovodu se tedy „kutálí“ směrem k děloze vajíčko (o velikosti 0,2 mm), poháněno tisíci drobounkých kmitajících řasinek. Při vývoji jednoho vajíčka v Graafově váčku se pomocí estrogenů potlačuje dozrávání dalších vajíček.

Někdy se ale stane, že hormony pro zrání vajíček aktivují vývoj dvou a více vajíček, které se během několika dnů (nikoliv současně) vykulí ze stejného vaječníku. To zpochybňuje tzv. bezpečné dny bez početí a mohou vzniknout vícevaječná dvojčata (nicméně jen asi každé čtvrté vajíčko je při nechráněném styku oplodněno).

Prořídlé řady spermií dorazí k vajíčku během jednoho až dvou dnů. Ty nejkvalitnější, stále ještě plné energie, čeká další obtížný úkol – proniknout zpevněnou membránou vajíčka. Jakmile se vítězná hlavička spermie s mužskou polovinou genů dostane přes membránu dovnitř, žádný další boj ji už nečeká.

Těhotenství (ilustrační foto).

Do vajíčka pronikne (oproti stále tradovanému omylu) také krček s bičíkem s jeho asi 60 samčími mitochondriemi. Ty si ale nesou označení pro zničení a jsou zlikvidovány. To umožňuje studovat mitochondrie matky a podle jejich genetického „poškrábání“ v průběhu věků odhadnout, jak dlouho existuje mateřská linie.

Vajíčko se pro další soupeřící spermie uzavře. Dvě buněčná jádra, jedno s geny otce a druhé s geny matky, jsou taženy buněčnými motorky k sobě a splynou. Nově vytvořená vaječná buňka už s dvojitou sadou 46 chromozomů se začíná na své cestě k děloze dělit – vzniká nový jedinec.

Autor: