Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Medik z reprodukční kliniky v USA podstrčil klientce své spermie

Zdraví

  8:48
SALT LAKE CITY - Američtí manželé, kterým k narození potomka pomohla klinika umělého oplodnění, po letech zjistili, že biologickým otcem jejich dcery je laborant, jenž měl na starosti přípravu vzorku spermií. Univerzita ve státě Utah, pod níž laboratoř patří, nyní vyšetřuje podezření, že muž podstrčil vlastní spermie i dalším matkám, uvedla zpravodajská stanice CNN.

Umělé oplodnění (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Laborant se údajně své bezdětné manželce přiznal, že má řadu dětí. Manžel z páru, který byl klientem kliniky, nechal kvůli neupřesněnému podezření sobě i dceři, narozené po umělém oplodnění v 90. letech, udělat testy DNA.

ČTĚTE TAKÉ:

Najevo vyšel překvapivý fakt - otcem je někdo jiný. Další testy zjistily, že dcera je potomkem laboranta Toma Lipperta, který měl na starosti přípravu spermií pro umělé oplodnění.

"Nevíme, jak k tomu došlo, pečlivě zkoumáme vyslovená obvinění," uvedla univerzita v prohlášení. Prověřovat hodlá i další případy, v nichž figuroval Lippert. Na univerzitu, která kvůli kauze zřídila zvláštní horkou linku, se prý obrátilo s podezřením 12 párů. Lippert, který je dnes již po smrti, byl podle vedení laboratoře zhruba u tisícovky umělých oplodnění.

Lippert má podle CNN záznam v trestním rejstříku a na svém pracovišti byl některými kolegy považován za problémového. Jeho manželka televizní stanici řekla, že "byl hrdý na to, že měl tamty děti".

Podle univerzity se od 90. let bezpečnostní pravidla pro provádění umělého oplodnění výrazně zpřísnila a k manipulaci se vzorky v současnosti prakticky nemůže dojít.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat