29. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak zjistit počet spermií? V Británii si můžete koupit domácí test

Spermie. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spermie. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Muži, kteří se obávají o svou plodnost, si v Británii mohou nově udělat test na počet spermií v soukromí domova. O víkendu se tam totiž začala v obchodech prodávat testovací souprava, která do deseti minut určí, zda je počet spermií dostatečný nebo nikoli. Napsala o tom britská média.

Test pojmenovaný SpermCheck od amerického výrobce údajně s 98procentní přesností stanoví, zda počet spermií odpovídá průměru nebo je pod ním. Každý muž, který má podezření na problémy s plodností, si tak první samovyšetření může udělat sám. Jde ovšem pouze o základní test, který není schopen ukázat, jak jsou spermie životaschopné.

Spermie

"Častokrát to musí být žena, která má zjišťovat, co je v nepořádku, ale ve skutečnosti způsobuje ve 40 až 60 procentech případů problémy mužská neplodnost," citoval výrobce server Sky News.

V Británii podle lékařů trpí nedostatkem spermií asi pětina mladých mužů. O sníženém počtu spermií se mluví tehdy, když jeden mililitr ejakulátu obsahuje méně než 20 milionů spermií. Zhoršená kvalita spermatu je hlavním důvodem neplodnosti asi u 20 procent britských párů, které nemohou počít dítě.

Domácí spermatesty jsou dostupné například v Německu či Švédsku.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz