Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Život na stromech jako cesta k dlouhověkosti

Koala se dožívá 15 až 20 let | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koala se dožívá 15 až 20 let | foto: Shutterstock

URBANA,CHAMPAIGN Savci obývající koruny stromů žiji minimálně dvakrát déle než podobné druhy, jejichž domovem je pevná zem.

Evoluční biologové už dlouho předpokládají, že přírodní výběr upřednostňuje zvířata s relativně bezpečným životním stylem. Prostě živočichy, kteří se predátorovi ubrání nebo před ním rychle utečou.


Například ptáci a netopýři, jež díky schopnosti létat snáze unikají dravců, žijí zpravidla déle. A bleskový ústup do bezpečí zvládají s přehledem také savci žijící v korunách stromů. Aby vědci vedení Milenou Shattuck and Scottem Williamsem z Illinoiské univerzity ve městech Urbana a Champaign zjistili, zda jim to skutečně pomáhá přežít déle, nashromáždili rozsáhlý soubor dat. Konkrétně šlo o délku života u 776 živočišných druhů reprezentujících všechny hlavní skupiny savců.


Jak vyplynulo ze studie zveřejněné v časopise Proceedings of National Academy of Sciences, život stromových savců je téměř dvakrát delší než u druhů podobné velikosti pohybujících se výhradně po zemi.

Ze vzduchu zamíří pod zem
Obecně je rozšířená představa, že větší zvířata žijí zpravidla déle než ta menší. Jak ovšem ukázal nový výzkum neplatí to zdaleka vždycky. Malá stromová šelma kynkažu (Potos flavus) příbuzná mývalům žije déle než tygr, přestože dosahuje pouze jedné čtyřicetiny jeho velikosti.


Dobrý úkryt před predátorem ovšem také nemusí poskytovat jen koruna stromu. Proto se vědci nyní chtějí zaměřit také na savce, kteří tráví velkou část svého života v podzemních doupatech.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!