Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Zlomyslnost je horší ran osudu

Box někdy bolí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Box někdy bolí. | foto: AFP

Úmyslně vyvolaná bolest se našemu mozku jeví jako silnější než ta, kterou utrpíme bez cizího zavinění.

Každý, kdo v sobě nosí zážitek intenzivního sportovního soupeření, si asi všiml, že srážka s protihráčem jako by bolela víc než kontakt se spoluhráčem. Možná v tom hraje roli fakt, že na trapně nešikovný zákrok, který zasáhl kolegu místo protivníka, je lepší zapomenout. Ale psychologové Kurt Gray a Daniel Wegner z Harvardovy univerzity se pokusili zjistit, jestli svou roli nehraje i něco jiného: zda a jak záleží na úmyslu.

Jejich pokusnými morčaty se stalo 43 dobrovolníků, většina z nich byly ženy. Každému přidělili partnera či partnerku, který byl ovšem (aniž to dobrovolníci tušili) spřažený s vedoucími pokusu. Tajný experimentátor měl jediný úkol: určoval „pokusným morčatům“, co mají dělat, přičemž vždy vybíral ze dvou možností.

Na vybranou bylo z řady úkolů (přiřazování barev, určování výšky tónů atp.), které ve skutečnosti nesloužily žádnému účelu. Důležitý byl ovšem jediný z nich: hodnocení síly elektrického šoku, který nebohý účastník pokusu dostal do ruky.

V polovině případů vedoucí pokusu obětem řekl, že jim úder proudem přisoudil skrytý partner. V druhé polovině případů experimentátoři zodpovědnost jiné osoby popřeli a prohlásili šok za součást určeného průběhu pokusu. Oběti musely zhodnotit, nakolik jim úder byl nepříjemný volbou hodnoty na stupnici od jedné do sedmi.

Každému z účastníků vědci nastavili sílu šoků na míru tak, aby mu byly „velmi nepříjemné“. Po začátku pokusu už se jejich intenzita nijak neměnila. Ale měnilo se vnímání bolesti u dobrovolníků.
 
Pokud se domnívali, že šlo o bolest úmyslně udělenou, čili určenou jim jejich (domnělým) partnerem, hodnotili ji soustavně jako silnější než v případě, kdy partner nebyl za šok odpovědný.

S „neúmyslně“ způsobenou bolestí se také dobrovolníci dokázali postupem pokusu vyrovnávat čím dál lépe. Jejich subjektivní intenzita se tedy snižovala. Pokud šlo podle dobrovolníků o bolest vyvolanou úmyslně, podobný efekt nebyl pozorovatelný: bolest zůstávala v podstatě stále stejně nepříjemná. Tento efekt by podle psychologů z Harvardovy univerzity mohl také částečně vysvětlovat, proč je mučení tak hrozné, domnívají se vědci ve stati v časopise Psychological Sciences.

Graf ukazuje, že rozdíly v hodnocení mezi neúmyslně či úmyslně způsobenou bolestí se zvyšují s jejím opakováním. Pokud nejde o zlomyslnost, dokážeme se proti bolesti do jisté míry „obrnit“.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!