Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zranění rozbouřenou krví

Věda

  9:15
„Granátový šok“ nenápadně ničí nervovou tkáň obětí, i když nezasáhne přímo hlavu. Rázová vlna výbuchu často dokáže nepřímo poškodit i mozek vojáka chráněného přilbou.

Vojáci - ilustrační foto foto: AFP

Stoupající počet amerických vojáků, kteří se vracejí z války v Iráku s vážnými duševními potížemi, mobilizoval lékaře. Oběti se nedokážou delší dobu soustředit, trpí bolestmi hlavy či nespavostí.

Mnozí si stěžují na závažné výpadky paměti. Lékaři popsali případ ženy, která před nástupem do armády učila na střední škole. Po ukončení mise v Iráku se chtěla vrátit k původnímu povolání, ale nešlo to. Nemohla si ze své učitelské profese skoro na nic vzpomenout.

Většina takto postižených vojáků nikdy neutrpěla poranění hlavy. Lékaři si však všimli, že pacienti byli často zasaženi silnou explozí. Je stále jasnější, že rázová vlna výbuchu dokáže poškodit mozek.

Potvrdily to i pokusy, při kterých byly zkoumány mozky potkanů vystavených silné rázové vlně. Na první pohled přežila zvířata výbuch bez újmy na zdraví. Teprve detailní vyšetření odhalilo sice nenápadné, ale o to rozsáhlejší postižení mozkové tkáně.

Problémy již od první světové války
Závažnými duševními problémy trpěli po přestálých explozích už vojáci bojující na frontách první světové války. Tehdy se hovořilo o „granátovém šoku“. Frontoví lékaři a důstojníci si problémy obětí výbuchu vysvětlovali jako důsledek labilního duševního stavu.

Teprve nejmodernější vyšetřovací aparatury prokázaly, že i u vojáků vystavených účinkům exploze dochází k poranění mozkové tkáně. Její projevy jsou často patrné až s odstupem několika dní a projeví se například silným otokem mozku.

Nejnovější studie amerických lékařů zveřejněná v lékařském časopise New England Journal of Medicine dokazuje, že poškození mozku postihuje s vysokou pravděpodobností především vojáky, kteří po explozi ztratili vědomí. Vážnými problémy trpí bezmála polovina vojáků, kteří po explozi upadli do zdánlivě neškodného bezvědomí trvajícího nejvýše 30 minut.

Přilba mozek dostatečně neochrání
Donedávna považovali lékaři při explozi za nejohroženější orgány uložené v břišní dutině a pak také plíce. Mozek se zdál velmi dobře chráněn přilbou. Americké ministerstvo obrany dokonce ukončilo výzkumný projekt, jehož cílem bylo zdokonalit ochranu vojáků před poraněními způsobenými rázovou vlnou výbuchů.

Přilba chrání vojáky před otřesem mozku vyvolaným explozí. Výbuch však může mozek poškodit i jinak. Nemalá skupina expertů vidí příčinu poškození mozku v účinku rázové vlny na břicho a hrudník. Při tom dochází k silným vibracím velkých tepen a žil. Vibruje i krev a tou se vibrace šíří až do žil a tepen mozku. Tam způsobí poškození nervové tkáně. Vibrace doslova cupují nervová vlákna na kousky. Současná výstroj vojáky před tímto rizikem nechrání.

Ať už je mozek poškozen otřesem nebo vibrací cév, samo o sobě toto zhmoždění nervové tkáně zřejmě k vyvolání všech potíží nestačí. Mnozí sportovci, například hlavičkující fotbalisté nebo aktivní boxeři, vystavují svůj mozek otřesům opakovaně, a přesto netrpí tak závažnými zdravotními poruchami jako váleční veteráni. U vojáků se zřejmě následky poranění mozku kombinují s negativními účinky silného stresu.
Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat