Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Zrušte Miss UK, studentka není sexuální objekt, žádá iniciátorka protestu

Johana Chylíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Johana Chylíková. | foto: Foto: archiv Johany Chylíkové

"Není to akce zhrzených děvčat, ale lidí, kteří si myslí, že je to nehodné univerzitní sféry," říká v rozhovoru se serverem Lidovky.cz studentka Johana Chylíková. Iniciativa Za Karlovku bez sexismu poslala rektorovi otevřený dopis, ve kterém jej žádá o zastavení zneužívání dobrého jména univerzity ke komerčním účelům a zdůrazňuje, že prezentace studentek jako sexuálních objektů na akademickou půdu nepatří.

Lidovky.cz: Vystoupili jste proti Miss UK otevřeným dopisem, který jste poslali rektorovi. Co Iniciativa Za Karlovku bez sexismu přesně požaduje?
Chceme, aby organizátoři soutěže Miss Univerzity Karlovy dále nepoužívali dobré jméno naší nejprestižnější univerzity. Domníváme se, že soutěž Miss UK je v zásadním rozporu s univerzitními ideály a slouží jako prostředek k výdělku úzké skupině lidí. Soutěž je explicitně sexistická v tom, že je zde kladen důraz výhradně na vzhled studentek a nikoliv na jejich schopnosti a znalosti, tedy vlastnosti, které mají co do činění se studiem a vzděláváním. Poslední místo, kde by měly být ženy hodnoceny za svůj vzhled, je univerzita.

Miss Univerzity Karlovy

Miss Univerzity Karlovy pořádá soukromá firma. Organizátoři však nemají záštitu Univerzity Karlovy, ačkoliv její jméno v názvu používají. Podle organizátora Tomáše Gavlase se ale na přípravě podílejí studenti a absolventi univerzity. Chtěli prý spolupracovat i se školou, ale "ostré feministické jádro studentek" proti zapojení školy do podobného projektu protestovalo. Proti Miss UK vznikla na škole iniciativa Za Karlovku bez sexismu, k níž se na sociální síti Facebook připojila tisícovka lidí. 

Lidovky.cz: Iniciativa vznikla a působí převážně na Facebooku. Kdo za ní konkrétně stojí?
Zakladatelkou iniciativy jsem já a Kateřina Kňapová, nicméně spousta dalších lidí za iniciativu aktivně vystupuje. Pak jsou tu ještě více než tři stovky lidí, převážně studentů, kteří se podepsali pod otevřený dopis rektorovi UK. Své podpisy připojili ale i pedagogové a další lidé. Například i socioložka Jiřina Šiklová.

Lidovky.cz: Vaše vystoupení rozpoutalo na univerzitě diskusi. Zaregistrovali jste podporu i od oficiálních institucí Karlovy univerzity?
Ve čtvrtek Akademický senát Fakulty humanitních studií vydal zprávu s doporučením rektorovi, aby podnikl potřebné kroky k tomu, aby tato soutěž dál nezneužívala dobré jméno této vzdělávací instituce. V tomto nás podpořili i kandidáti do senátu Filozofické fakulty.

Anketa

Patří soutěže miss na akademickou půdu?

Ano, nevidím v tom žádný problém 1779
Ne, soutěže miss by na univerzitách být neměly 3019
Nedokážu se rozhodnout 86

Lidovky.cz: Bylo by pro vás přijatelné, kdyby pro výběr vítězky byly podstatné i jiné věci než vzhled? Co například vědomostní test?
Myslím si, že to z povahy soutěže miss není možné. Soutěže miss jsou založeny na prezentaci dívek v plavkách a ve spodním prádle, o vzdělání a schopnosti tam nejde. Organizátoři mají mnoho sponzorů jako např. modelingovou agenturu, automobilku, výrobce alkoholických nápojů a další. Kdyby tato soutěž miss byla o tom, že by normálně oblečené, průměrně vypadající dívky hrály šachy, asi by se organizátorům soutěže těžko sháněly peníze. Jednoduše řečeno - kdyby miss transformovali v nějakou intelektuální soutěž, tak na to sponzory neseženou.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz: Nečelíte osočování, že se dopisem mstí závistivé holky, které nejsou dost hezké na to, aby se soutěže zúčastnily?
Jistě. To je argument takových těch "skalních" zastánců soutěže. Není to akce zhrzených děvčat, ale lidí, kteří si myslí, že je to nehodné univerzitní sféry. Domnívám se však, že řešit vzhled lidí, kteří proti něčemu protestují, je irelevantní. V naší iniciativě je rovněž velký počet mužů, v žádném případě se nejedná výhradně o protest žen.

Lidovky.cz: Přesto se však Kateřina Kňapová, která iniciativu spoluzakládala, do podobné soutěže před několika lety přihlásila...
Ano, to je pravda, účastnila se soutěže Miss Academia, částečně i proto, aby o soutěži napsala článek pro studentský časopis. Bylo to před třemi lety, když jí bylo dvacet. Naše iniciativa není v žádném případě namířena proti účastnicím soutěže, účast v nějaké soutěži krásy jim neodepíráme. Vadí nám pouze to spojování soutěže krásy s akademickou půdou.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...