Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Víme, co se vyplatí studovat. Přinášíme přehled nástupních platů vysokoškoláků


Výběr prvního zaměstnání | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Většina vysokoškoláků očekává měsíční výdělek 25 až 42 500 Kč. Jaká je ale realita? Nástupní mzdy rostou, ale reálné klesají.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Navzdory nepříliš příznivé ekonomické situaci byla první polovina roku 2023 k vysokoškolákům, co se týká šancí uplatnit se na pracovním trhu, poměrně vstřícná: náborové procesy běžely bez velkých zádrhelů, platová očekávání absolventů i jejich nástupní mzdy oproti roku 2022 vzrostly. Tato situace se zatím nijak zásadně nemění ani teď v září.

Nezaměstnanost v ČR činila ke konci letošního července podle úřadu práce 3,5 %, což je v mezinárodním srovnání velmi dobré číslo. Podíl nezaměstnaných se drží na relativně nízkých hodnotách a firmy nadále nabírají nové lidi, i když s o něco větší opatrností.

O vysokoškoláky s čerstvým diplomem je zájem hlavně v IT sektoru a administrativě, ale například i v oblasti firemních financí, zdravotnictví, sociální péče či v technických a inženýrských profesích. Úspěšně zahájit pracovní kariéru by tedy v současnosti neměl být problém.

Firmy zatím stále nabírají

Především kvůli všeobecnému zdražování jsou zaměstnavatelé v náboru nových lidí opatrnější – počet obsazovaných míst meziročně klesl o 15 procent.

„Nejde ale o apokalypsu. I když letos došlo oproti loňsku k určitému utlumení náborů, počet všech otevřených pracovních příležitostí je srovnatelný s rokem 2019. Oproti náborově ‚přepálené‘ první polovině roku 2022 se vlastně jen vracíme na normální úroveň,“ uklidňuje analytik společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský. Podle něj průzkumy ukazují, že firmy si chtějí udržet zaměstnance a hodlají nabírat i nové – mimo jiné také proto, že mají dlouhodobý nedostatek lidí na některých pozicích.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se