Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Osobní bankroty rostou závratně

Česko

Od ledna do října bylo letos podáno o 90 procent více návrhů na osobní bankrot než ve stejném období vloni.

PRAHA Platební morálka českých domácností se vlivem ekonomické krize velice rychle zhoršuje. Až raketovou rychlostí přibývá lidí, kteří se dostanou do takových potíží, že už nejsou vůbec schopni splácet své dluhy. Dokládají to počty insolvenčních návrhů za letošní rok.

„Finanční situace mnoha domácností se v poslední době hodně zhoršila. Zejména ztráta zaměstnání má za následek, že řada lidí nezvládá splácet dluhy a musí svou situaci řešit oddlužením,“ uvedla Miloslava Osvaldová, jednatelka společnosti Creditreform.

Podle údajů této společnosti, která pravidelně zveřejňuje analýzy o vývoji insolvencí v Česku a zahraničí, bylo za prvních deset měsíců letošního roku podáno 3168 návrhů na osobní bankrot. V loňském roce to za stejné období bylo jen 1670. Nárůst tak činí celých 90 procent. Pokud se k tomu přičtou i firemní bankroty, tak celkové množství podaných insolvenčních návrhů v letošním roce činí téměř 7500.

Těmito statistikami se jen naplňují černé vize České národní banky, která již v první polovině letošního roku varovala před zhoršováním platební morálky domácností. „Domácí bankovní sektor zaznamená nemalý nárůst kreditního rizika. A to je největší úskalí, které banky čeká v letošním a zejména v příštím roce,“ uvedl Robert Holman, člen bankovní rady ČNB v rámci Zprávy o finanční stabilitě. Jiná rizika podle něj nebudou pro tuzemské banky tak závažná.

Podíl nesplácených úvěrů domácností může podle údajů ČNB v roce 2010 vzrůst na šest až sedm procent. V současné době je to zatím méně než čtyři procenta.

Zhoršování platební morálky domácností tak bude tématem, o kterém se bude v následujících měsících hodně hovořit. „V poslední době zaznamenáváme mírně zvýšený počet klientů, již nejsou schopni řádně splácet svůj úvěr,“ uvedl například Martin Malý, mluvčí společnosti Cetelem. Tento stav je podle něj dán zejména situací na trhu, neboť Češi se stále častěji setkávají se ztrátou svého zaměstnání a se snížením rodinného příjmu.

„České domácnosti se stále hůře vyrovnávají s nižšími rozpočty a na splátky půjček jim často už nezbývají peníze,“ souhlasila mluvčí společnosti Home Credit Eva Řimnáčová. „Podíl klientů, kteří nám nezaplatili tři a více měsíčních splátek, činil na počátku roku pět procent. Toto číslo se v každém kvartálu zvyšuje o několik desetin procenta,“ dodala.

Přestože naprosto zjevně narůstá úvěrová delikvence lidí, tak na ochotu bank to dosud nemělo až tak zásadní vliv. Podle údajů ČNB se dluhy českých domácností u bank a finančních institucí během letošního září zvýšily o 7,6 miliardy korun a dosáhly úrovně 958,4 miliardy korun. Pozitivní ale je, že se zvolnilo tempo růstu zadlužení.

„Zadlužení českých domácností již nelze považovat za nízké. Rozhodně je žádoucí, aby se růst zadlužení ještě zpomalil,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. V předchozích pěti letech rostl podle něj objem úvěrů domácností v průměru o 31 procent každý rok, nyní tempo růstu zvolnilo na 13,8 procenta. Důvodem je opatrnost domácností a obezřetnost bank při půjčování.

Autor: