Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

OTÁZKA DNE

Česko

Premiér Petr Nečas zvažuje návrh na zvýšení nižší sazby DPH až na 17 procent. Pokud návrh projde, měl by vejít v platnost v roce 2012. Podle ministerstva financí však tento návrh ještě nemá konkrétní podobu. Jaké dopady by mělo vládou zvažované zvýšení DPH na ceny, na poptávku, ale také na příjmy státního rozpočtu?

Bohuslav Sobotka

předseda ČSSD

Pokud dojde ke zvýšení nižší sazby DPH, dojde ke zdražení potravin, léků, bydlení, veřejné dopravy, dodávek tepla a řady dalších položek. To samozřejmě omezí spotřebu domácností. Naprostá většina zemí EU sazby DPH nesbližuje, u nás to také nemá logiku. Mimo jiné i proto, že máme v mezinárodním srovnání nízký podíl přímých daní a tímto opatřením ho ještě snížíme.

Jan Procházka

analytik Cyrrus

Zatím se jedná jen o návrh k diskusi. Toto opatření by mělo mít neutrální dopad na státní rozpočet, protože bude vykoupeno snížením jiných přímých daní – v této oblasti se názory pana premiéra a „Bezděkovy“ komise číslo 2 rozchází. Čistě operace zvýšení snížené sazby DPH z 10 procent na 17 by měla znamenat růst příjmů státního rozpočtu o asi 50 miliard korun. Logickou otázkou pak zůstává, zda má smysl mít dvě sazby 17 a 20 procent.

Jan Skopeček

výkonný ředitel CEP

Uvažované zvýšení dolní sazby DPH o 7 procent by se do cen promítlo, ale určitě ne v plné výši. Část vyššího zdanění by šla na vrub výrobců daného statku, část by hradili spotřebitelé ve vyšší ceně. Výše tohoto poměru pak záleží na charakteru konkrétního zdaňovaného produktu a elasticitě jeho poptávkové křivky. U potravin, které jsou charakteristické nízkou elasticitou poptávky, by se dal očekávat vyšší dopad na spotřebitele, ale ten je z druhé strany mírněn vysoce konkurenčním trhem. Vyšší důraz na nepřímé daně je pak ze strany státu motivován jejich menší citlivostí na cyklické výkyvy ekonomiky.