Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

OTÁZKA DNE

Česko

Růst nových technologických center v okolí univerzit je celosvětovým trendem. Měl by snížit nezaměstnanost, získat nové talentované lidi a zrychlit transfer technologií. Firmy získávají daňové výhody a stát by měl po čase získat peníze zpět do své pokladny.

Má smysl dotovat technologická centra, nebo by mohly být využity peníze účelněji?

Miroslav Mašláň

rektor Univerzity Palackého, Olomouc

Technologická centra jistě svůj smysl mají. U nás máme technologický park pod hlavičkou univerzity, takže žádnou externí výpomoc v tomto nepotřebujeme. Tento park funguje už od roku 2003, kdy jsme založili podnikatelský inkubátor. Myslím, že na přípravu a realizaci projektů je potřeba jiných lidí než přímo vědců, kteří se snaží pracovat na svém výzkumu. Celkově je podpora důležitá - nové firmy, které vyšly z univerzity, se již usadily na trhu a několik z vědeckých produktů bylo licencováno.

Zpětné financování také funguje -tyto firmy si od nás vypůjčují techniku, a hlavně pracovníky, kteří jsou schopni je obsluhovat, takže nám nazpět platí.

Jaromír Ficek

vedoucí rozvoje VÚTS, Liberec

Určitě to smysl má. Na příkladech univerzit v Plzni, Brně či Olomouci můžeme vidět, že jejich vznik je funkční. Bohužel v případě Libereckého kraje se během „boomu“ v devadesátých letech nenašli dost velcí partneři, kteří by tato centra podpořili. Tato centra musí být totiž kofinancována i někým jiným než státem. Současná regionální inovační strategie Libereckého kraje definuje podporu vědeckotechnických parků jako jednu ze svých priorit a v rámci naplnění akčního plánu se prověřují možnosti eventuální realizace takového projektu.

Josef Dobeš

ministr školství

Technologická centra mají jednoznačně mou plnou podporu. Je to směr, kterým musíme jít, abychom drželi krok s nejvyspělejšími státy světa. Jako ministr školství odpovídám za projekty z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, tam je pro nás klíčové dotáhnout šest velkých vědeckých projektů.