Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Ovládání PC dotykem se blíží

Česko

Od Windows 7 si slibujeme velké oživení trhu. I firmy zjistí, že se starými počítači nemohou vydržet věčně, říká Matthew Kohut, analytik společnosti Lenovo, čtvrtého největšího světového výrobce osobních počítačů.

* LN Když se dnes podíváme na malé netbooky, zase tolik se neliší od těch, které se prodávaly před rokem. Vidíte v příštím roce v tomto segmentu nějakou výraznou změnu?

Nyní je na trhu druhá generace netbooků. Ta první byla vytvořená na základě referenčního designu společnosti Intel, která pro netbooky vyrábí procesory a čipové sady. Počítače tak vypadaly takřka stejně a měly i skoro stejné specifikace, kdyby se položily vedle sebe netbooky různých výrobců, tak skoro nebyly k rozeznání. V posledním roce došlo k přechodu k desetipalcovým a dvanáctipalcovým displejům. Ve třetí generaci už neuvidíme jenom procesory od Intelu, ale i od konkurenčních výrobců, například společnosti Via.

* LN V podstatě je to jediný segment odvětví, který roste.

To je letos určitě pravda. Příští rok bude klíčové ovládání dotykem, které je běžné u mobilních telefonů. Už ho podporuje plně i operační systém Windows, proto je logické, když vývoj půjde právě tímto směrem. Vypnutí a zapnutí zvuku, zvýšení či snížení jasu nebo zapnutí wi-fiči kamery se bude řešit dotykem displeje. Dále se bude více integrovat připojení k mobilní síti třetí generace.

* LN Cena již tak levných netbooků se letos ještě dále propadla. Vidíte ještě nějaký prostor ke zlevňování?

Skoro každý rok si myslím, že se už levněji prodávat nedá. Ale s masovou výrobou a s tím, jak se zaplatí náklady na vývoj, se ceny každoročně snižují. Takže by bylo hloupé říci, že teď jsme na nejnižší možné ceně. Možná za rok řekneme, že je úplně nehorázné, jak draho se loni počítače prodávaly.

* LN Když se podíváme na netbooky na straně jedné a nejlevnější notebooky na straně druhé, oba typy počítačů se prodávají takřka za stejnou cenu. Netbooky nabízejí sice nižší výkon, ale zase jsou lehčí a déle vydrží na baterii. Je tu vůbec prostor pro levné a těžké notebooky?

Určitě. I ten nejslabší notebookový procesor je totiž výrazně výkonnější než Atom, který je používán na netboocích.

* LN Jenže tolik výkonu pro psaní textu či prohlížení internetu zase nepotřebujete.

To není tak docela pravda. Velké množství internetových stránek, především těch, které obsahují video, je napsaných ve Flashi, který vyžaduje vyšší výkon. A jakmile na netbooku chcete dělat více věcí najednou, výkon vám rychle dojde. Mezi notebooky a netbooky je co se týče ceny i výkonu ještě zajímavý prostor.

* LN Ze segmentu netbooků se úplně vytratily jiné operační systémy, než jsou Windows. Myslíte, že Windows ztratí svou totální dominanci s příchodem operačního systému Chrome OS, který chystá vyhledávací gigant Google?

Pro sofistikovaného uživatele nejsou alternativní operační systémy problém. Jenže běžní lidé čekali například od Linuxu, se kterým se netbooky prodávaly od začátku, podobné ovládání, na které byli zvyklí z Windows. To se nestalo a oni pak počítače vraceli. Spotřebitelé prostě chtějí Windows, kdyby chtěli něco jiného, tak jim to prodáváme. V Chrome OS ale vidíme velkou příležitost. Problémem může být rychlost připojení k internetu, protože systém bude hodně propojený právě s internetem.

* LN Bude do budoucna výraznější rozdíl mezi běžnými notebooky a netbooky a přístroji určenými pro firmy? Například v bezpečnostních prvcích?

Určitě ano. Průměrný domácí uživatel se nemusí starat tolik o bezpečnost. Pokud domácím uživatelům někdo ukradne počítač nebo přijdou například závadou pevného disku o data, přijdou možná o fotky z dovolené, ale to je ztráta pro jednoho člověka. Pro byznysového uživatele je to tragédie, která mu může položit firmu. Proto do počítačů pro firmy přijde standardně čtečka bezpečnostních karet, budou mít šifrování a další úrovně bezpečnosti.

* LN V říjnu přijde Microsoft s Windows 7. Co od nich očekáváte?

Oživení celé produktové linie. Nikdo rozumný nemůže tvrdit, že Vista byl úspěšný systém. Na novém počítači byl klidně pomalejší, než Windows XP na starším, hlavně když si občas vzpomněl, že je třeba čas na zálohování nebo instalaci aktualizací a znemožnil práci na několik minut. Právě na rychlost jsme se zaměřili u Windows 7.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...