Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác

Owen připravil City o sebevědomí

Fotbal v zahraničí

MANCHESTER/PRAHA Byl to právě ten zápas, kvůli kterému se o anglické Premier League mluví jako o nejlepší fotbalové lize na světě.

Na stadionu Old Trafford v Manchesteru běžela už 96. minuta, když se Michael Owen prosmýkl před branku a udělal dokonalou tečku za infarktovým utkáním.

Domácí United porazili jeho zásluhou konkurenční Manchester City 4:3 a kouč hostujícího týmu Mark Hughes si mohl rvát vzteky vlasy. „Rozhodčí nastavil sedm minut a já nevím, kde je vzal. Je to frustrující, jako by nás někdo okradl,“ těžce hledal slova trenér.

Bylo to už 152. derby dvou nepřátelských týmů z rozděleného města, ale první, do kterého šlo City s vidinou zisku titulu.

Opomíjenější z dvojice manchesterských klubů v létě investoval zhruba 3,5 miliardy do hvězdných posil a do nové sezony vlétl jako uragán. Až včera však přišel první velký test skutečných možností a fanoušci City z jeho výsledku nemohli mít radost.

„Občas máte hodně hlučné sousedy. Nemůžete s tím nic dělat, jen si na to zvyknout a pustit si televizi víc nahlas,“ pronesl uštěpačně kouč United Alex Ferguson.

Skotský kouč na megalomanský projekt arabských šejků v sousedním klubu už dlouho kouká skrz prsty. Ještě před utkáním ho označil za „malý klub s malou mentalitou“ a během něj pak musel mít pocit zadostiučinění.

Jeho tým totiž už od 2. minuty vedl zásluhou Rooneyho a vždy dokázal odpovědět i na vyrovnání soupeře. V závěru utkání se však přesto musel pořádně zapotit.

Teveze fanoušci vypískali United ještě devět minut před koncem vedli 3:2, jenže pak přišla minela Ferdinanda při rozehrávce, míče se zmocnil Bellamy a v poslední minutě vrátil City do hry.

Byl to už jeho druhý gól v utkání – stejný kousek se povedl i záložníkovi United Fletcherovi. Jenže hrdinou se stal Owen.

Pro City to byl závěr jako z děsivého snu, ale vůbec mrzuté odpoledne prožil útočník City Carlos Tevez. V létě odešel právě z Old Trafford a teď se poprvé vrátil na stadion, kde se nikdy necítil dobře.

A fanoušci mu to s gustem připomněli. Když o poločase odcházel do kabiny, mohutně na něj pískali a on jim zase sarkasticky tleskal.

Pořád to ale bylo lepší než sledovat, jak se Owen řítí k brance s rozhodujícím gólem na kopačce. Právě jeho totiž United v létě koupili, aby Teveze nahradil.