Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ozvěny minulosti? Ve Španělsku poprvé od pádu frankismu zabodovala ultrapravice

Svět

  9:30
Sevilla (Andalusie) - S výkřiky radosti i nedůvěry přijali ve volebním štábu členové ultrapravicové španělské strany Vox minulou neděli zprávu o tom, že ve volbách do andaluského parlamentu získali hned 12 mandátů. Jde o nebývalý úspěch, pro krajní pravici i pro stranu, která téměř zcela postrádá program. Krajní pravice v žádném ze španělských parlamentů od pádu Francova režimu nikdy zastoupení neměla.

Předseda ultrapravicové strany Vox, Santiago Abascal ve volebním štábu po bezprecedentním úspěchu ve volbách do andaluského parlamentu. foto: Reuters

Andalusie je autonomní region na jihu Španělska, jehož hlavním a největším městem je Sevilla. Jde zároveň o nejlidnatější španělský kraj, který si poprvé od návratu k demokracii v roce 1975 zvolil do svého parlamentu krajně pravicovou stranu. 

Hnutí Vox kolem politicky naprosto neznámého Santiaga Abascala získalo hned 400 tisíc hlasů a díky tomu pro mnohé neuvěřitelných 12 mandátů (z celkových 109). Normálně by se jednalo o banalitu a spíše možná výjimku potvrzující pravidlo. Jenže v letošních volbách poprvé po 36 letech ztratila absolutní většinu v parlamentu levice, konkrétně socialistická strana PSOE a koalici zřejmě vytvoří pravicoví lidovci (PP) a Ciudadanos. Chybí jim ale 8 poslanců, aby získali absolutní většinu a obě strany  už začaly jednat s tím, že by jim podpora ultrapravice rozhodně nevadila. 

25.září 2015 v 22:44, příspěvek archivován: 09.prosince 2018 v 16:20

Si te llaman machista por defender la igualdad, facha por defender la vida y estar orgulloso de ser español, contesta: Si y a mucha honra

Místní předseda hnutí Vox , Francisco Serrano, se netají tím, že je sexistou. Na svém twitteru dokonce napsal, že je na to hrdý a že feministky považuje za „psychopatické feminacistky“. Zároveň také tvrdě odsuzuje migraci. „Evropa, kde se nerodí děti a její populace se dvojnásobně zvyšuje na základě přílivu uprchlíků, během 30 let ztratí svou tvář,“ napsal mimo jiné na twitter. 

Vox je jedním z mnoha relativně nových ultrapravicových uskupení, které v Evropě získaly za poslední dobu poměrně velkou podporu. S gratulací k prvnímu z mnoha vítězství přispěchala například neúspěšná kandidátka na francouzskou prezidentku Marie Le Penová. 

02.prosince 2018 v 20:42, příspěvek archivován: 09.prosince 2018 v 16:24

Mes vives et chaleureuses félicitations à nos amis de @vox_es qui, ce soir en #Espagne, font un score très significatif pour un jeune et dynamique mouvement. MLP #Andalousie Cc @Santi_ABASCAL

Voliči jsou především konzervativní a utekli od PP

Mnozí experti si kladou otázku, jak je takový úspěch ultrapravicové strany ve Španělsku možný. Někteří se shodují v tom, že někteří, dříve věrní, voliči španělských lidovců (PP) ztratili trpělivost nad množstvím korupčních i jiných afér kolem této strany. Ty vyvrcholily červnovým vyslovením nedůvěry španělské vládě, kterou vedli právě lidovci v čele s nyní už bývalým předsedou vlády Marianem Rajoyem. 

Podle odborníků se mnozí z těchto lidí v Andalusii přiklonili k Vox víceméně z nutnosti. Podle všeho však radikální strana vytvoří koalici právě s lidovci, od nichž mnozí voliči utekli.

V podstatě jediným programem, který strana propaguje, je ten antiimigrační. „Stačilo hodně nahlas křičet ,Španělé na prvním místě‘. Je potřeba, aby Španělé byli na prvním místě mezi těmi, komu se budou zvyšovat platy, kdo dostane sociální byty a tak dále,“ popisuje osmnáctiletý student střední školy Diego Rodríguez. Podle průzkumů více než 40 % voličů hnutí volilo právě kvůli této politice. 

Zástupce asociace místních obyvatel, José María Cañizares zároveň dodal, že určitou část viny nese i předsedkyně místních, dosud vládnoucích socialistů (PSOE) Susana Díazová. „Nikdo tu stranu neznal, sotva by měla pár desítek tisíc hlasů. A najednou začne (Díazová) vykřikovat ,Vox! Vox! Vox!, na ty si musíme dát pozor, určitě je nevolte.‘ To mělo samozřejmě na lidi opačný vliv,“ podotýká Cañizares.

Dopady velkého úspěchu

„Nemohu uvěřit, že by v Andalusii žilo 400 tisíc fašistů,“ okomentoval výsledky voleb Íñigo Errejón z levicové strany Podemos. Podle něj i mnohých dalších se teď bude muset strana postavit svému úspěchu čelem. Zdroje blízké straně Vox podle deníku El País informovaly o tom, že zástupci strany zatím nebudou komunikovat s médii. 

Zhatí Gibraltar pakt o brexitu? V sázce je i osud 240 tisíc Britů žijících ve Španělsku

Vox se chce především vyhnout tomu, aby byli její členové veřejně označováni za fašisty, neonacisty či frankisty. Zároveň se ale hnutí samo označuje za sílu odporu, který provede „reconquistu“ (znovudobytí) Španělska z rukou imigrantů. „Mně to označení nevadí. Smířil jsem se s tím, že nás považují za extrémní pravici a těmto označením se nevyhneme, tak ať nám tak klidně říkají,“ uvedl naopak člen strany Carlos D. Zároveň dodává, že Vox je „síla, která udělá Španělsko znovu silným“. 

„Lidé říkají, že je Vox radikální, ale já si to nemyslím. Nazývají nás homofoby, antifeministy a rasisty. Já si prostě jen myslím, že strana chce, aby bylo všechno férovější,“ uvedla jedna z voliček Vox. 

Úspěch ultrapravicové strany přišel jen čtyři dny předtím, než Španělé oslavili 40. výročí existence své ústavy. Ta byla vyvrcholením přechodu z frankistického fašistického režimu, během nějž kvůli popravám a následkům věznění zemřely tisíce lidí, na režim demokratický. Volby do velké celostátní sněmovny proběhnou v červnu 2020.

Autor: