10. prosince 2008 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pacienti si dotováním poplatků přivydělají

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 82Diskuse
Když pacient přesáhne pětitisícový limit na poplatky a doplatky, „vydělá“ si tak každou návštěvou lékaře v krajské nemocnici 30 korun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Když pacient přesáhne pětitisícový limit na poplatky a doplatky, „vydělá“ si tak každou návštěvou lékaře v krajské nemocnici 30 korun | foto: Lidové noviny

PRAHA Dotování regulačních poplatků z krajských rozpočtů přinese některým pacientům možnost „přivýdělku“. Konkrétně těm, kteří překročí ochranný limit.

Zdravotní pojišťovny totiž budou muset pacientům vracet i ty poplatky nad limit, které za ně ve skutečnosti zaplatí kraj. Když pacient přesáhne pětitisícový limit na poplatky a doplatky, „vydělá“ si tak každou návštěvou lékaře v krajské nemocnici 30 korun.

To, že pojišťovny budou muset vracet pacientům i ty poplatky, které za ně zaplatí kraj, potvrdil viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. „Určitý počet lidí by se neprávem obohatil na úkor solidárního systému, což je zarážející,“ kritizuje postup krajů.

Podle hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha (ČSSD) se ale vracení poplatků týká jen malého počtu pacientů. „V kraji by to mohly být řádově desítky lidí, nejčastěji dlouhodobě nemocných,“ řekl hejtman serveru iDnes.cz, který na problém upozornil.

Za letošní první čtvrtletí překročilo v ČR limit 200 pacientů, ti by teoreticky dále do konce roku na čerpání zdravotní péče vydělávali. Za letošní první pololetí to bylo 1300 lidí, za celý rok se odhaduje jejich počet na 140 tisíc.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt mluví v souvislosti s vracením nezaplacených poplatků o pokřivených motivacích. „Nemyslím si, že to bude hromadný jev. V množství problém není, je v principu,“ řekl Cikrt.

Zatímco regulační poplatky měly motivovat lidi, aby omezili nadužívání péče, dotování poplatků to obrací. „Budeme to podrobně analyzovat a budeme hledat optimální postupy vůči tomuto rozmařilému plýtvání,“ slibuje Kothera.
  • 82Diskuse
Najdete na Lidovky.cz