4. prosince 2008 11:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pákistán pomůže s hledáním teroristů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Manžel zavražděné Bénazír Bhuttové a pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí (vlevo) přislíbil pomoc při dopadení teroristů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manžel zavražděné Bénazír Bhuttové a pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí (vlevo) přislíbil pomoc při dopadení teroristů. | foto: ČTK

Pákistánští představitelé se rozhodli, že se výrazněji zapojí do pronásledování osob spojených s teroristickým útokem v Bombaji. Potvrdil to pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí. Existuje totiž podezření, že se teroristé skrývají právě na pákistánském území.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která do Islámábádu přiletěla na neohlášenou návštěvu, pákistánský závazek uvítala.

"Pákistánská vláda nebude pouze podporovat vyšetřování bombajského útoku, ale také zasáhne proti každému pákistánskému elementu, který se na útocích podílel," prohlásil Zardárí po setkání s Riceovou.

"Pákistán je pevně rozhodnut zajistit, že jeho území nebude zneužíváno pro teroristické útoky," dodal.Podle indických vyšetřovatelů bylo v Pákistánu vycvičeno deset teroristů, kteří minulý týden zabili v Bombaji 171 lidí a téměř 300 dalších zranili.

Do vyšetřování se zapojí i FBI
Riceová označila výsledek jednání se Zardárím za uspokojivý. "Zjistila jsem, že pákistánská vláda se na hrozbu soustředí a že vnímá svou zodpovědnost při potlačování terorismu a extremismu," řekla. Odstranění skupin, které využívají pákistánské území k výcviku teroristů, je podle ní i ve vlastním zájmu Islámábádu.

Riceová před návštěvou Pákistánu jednala ve středu v Indii. Ministryně se v obou státech snažila zmírnit napětí mezi Dillí a Islámábádem, které po atentátu v Bombaji narostlo. Pákistán vyzvala k razantnějšímu zapojení do vyšetřování teroristických útoků v Bombaji, zároveň ale varovala Indii, aby její reakce nevyprovokovaly ve vztazích s Pákistánem nechtěné následky.

Ministryně také přislíbila plnou spolupráci Spojených států při vyšetřování. Podle amerického ministra spravedlnosti Michaela Mukaseyho se do vyšetřování už zapojil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse
Najdete na Lidovky.cz