Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Palestinci se nechtějí učit o holokaustu

Česko

GAZA Žáci v pásmu Gazy se letos nebudou učit o holokaustu, protože si palestinská veřejnost protesty vynutila vyjmout toto téma z osnov. Holokaust chce do palestinských učebnic zařadit Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA), která spravuje víc než třetinu škol v Gaze. Palestinci ale považují výuku o vyvraždění šesti milionů Židů nacisty za pokus šířit mezi dětmi smířlivý postoj k Izraeli. Izrael zase považuje popírání holokaustu za nesouhlas s existencí židovského státu. V pásmu Gazy je asi 600 základních a středních škol a pod UNRWA spadá 221 z nich. Pásmu vládne radikální Hamás, jehož vedení patří k nejzavilejším popíračům holokaustu. Někteří z vůdců tohoto hnutí proto obvinili UNRWAz pokusu o spiknutí proti Palestincům, má-li se ve školách začít učit o vraždění Židů. Židovští aktivisté na agenturu OSN útočí za to, že se o genocidě neučí v rámci předmětu o lidských právech. „Tak teď do nás buší všichni,“ řekl šéf UNRWA v Gaze John Ging. Ve školách pro palestinské uprchlíky se sice vyučuje o lidských právech, ale v žádné z nich o holokaustu. Platí to nejen pro pásmo Gazy, ale i pro tábory na západním břehu Jordánu, v Sýrii, Jordánsku a Libanonu.

Vznik Izraele jako katastrofa Prudká reakce obyvatel pásma vysvětluje, proč tomu tak je. Mnozí Palestinci se bojí, že přiznání válečného utrpení Židům ubere význam strádání Palestinců v provizorních podmínkách, bez vlastního státu. Tento pocit je silný zvlášť v pásmu Gazy, jehož občané jsou téměř izolováni od okolního světa od roku 2007. Podle Palestinců Izrael ignoruje nesnáze, jež znamenal vznik Izraele v roce 1948 pro mnohé palestinské rodiny. Každoročně na tuto událost vzpomínají jako na katastrofu - nakbu.

Západnímu břehu Jordánu vládnou umírnění Palestinci. Náměstek tamního ministra školství Džihád Zakarní však říká, že i tam musí výuka o holokaustu počkat až do mírové smlouvy s Izraelem. „Budeme o tom s Izraelci mluvit, až odejdou z našeho území a uznají naše právo na stát,“ řekl. Spor kolem školních osnov poukázal také na rostoucí napětí mezi Hamásem a UNRWA. Hamás se snaží upevnit si moc nad pásmem. Agentura OSN se ale často jeví jako silnější, protože je to ona, kdo zajišťuje služby a obživu milionu z 1,4 milionu obyvatel -z peněz Evropské unie a USA.

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...