Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor

Památné duely

NEJSLAVNĚJŠÍ Kanada–Československo 0:1 * Montreal 1976 Na prvním Kanadském poháru měl soupeř nejsilnější možnou sestavu v čele s legendami Bobbym Orrem a Philem Espositem. Vlado Dzurilla však nedovolil hvězdám ani jednou skórovat. A když pak Milan Nový v 56. minutě rozhodl, zrodil se jeden z nejpřekvapivějších výsledků hokejové historie. Ve finále už ovšem soupeř nezaváhal a po vítězstvích 6:0 a 5:4 v prodloužení celý turnaj vyhrál.

NEJEMOTIVNĚJŠÍ Česko–Kanada 2:1sn * Nagano 1998 Na jedné straně neprůstřelný Dominik Hašek a na té druhé Gretzky, Lindros a další. Na olympijském „turnaji století“ poprvé startovali profesionálové z NHL a Kanada nebrala nic jiného než zlato. Jenže Češi semifinále dovedli do nájezdů, kde dvojice Hašek-Reichel posunula výběr trenéra Hlinky do bojů o zlato. To pak poprvé získali po výhře s Rusy.

NEJSMUTNĚJŠÍ Kanada–Československo 30:0 * Chamonix 1924 Čechoslováci dostali na první olympiádě v Antverpách od Kanady 15 gólů, ale na té druhé v Chamonix to bylo ještě daleko horší. Javorové listy deklasovaly Malečka a spol. 30:0. Útočník Harry Watson se sám trefil hned dvanáctkrát. Kanada na hrách jasně dominovala, v pěti zápasech nenašla přemožitele, s celkovým skóre 110:3 brala zlato.

NEJZÁKEŘNĚJŠÍ Česko–Kanada 5:3 * Helsinky 1997 Češi potřebovali Kanadu porazit, aby hráli o zlato. A zápas jim vyšel výborně. Elitní útok Vůjtek-Patera-Procházka čtyřmi brankami favorita pokořil. Kanaďané ale porážku neunesli a krátce před koncem se ve třech vrhli na Vůjtka, jenž skončil v nemocnici. Za hromadnou bitku bylo vyloučeno 8 hráčů do konce utkání. Kanada přesto vyhrála zlato, na Česko zbyl jen bronz.

ZLATÉ Československo–Kanada 5:3 * Praha 1985 Hattrick Jiřího Šejby vrátil domů titul mistrů světa po osmi letech. Za Kanadu hrál i tehdy 19letý mladík s číslem „66“ Mario Lemieux. Vítězné finále sehráli Češi s Kanadou i v letech 1949 (3:2), 1996 (4:2) a 2005 (3:0).