25. prosince 2008 12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež vyzval k pomoci zneužívaným dětem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 165Diskuse
Papež Benedikt XVI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. | foto: ČTK

VATIKÁN Papež Benedikt XVI. vyzval při půlnoční mši ve vatikánské bazilice svatého Petra v noci na dnešek věřící k pomoci dětem, kterým je upírána rodičovská láska a které jsou zneužívány. Zároveň se modlil za to, aby se mír opět vrátil do Betléma, palestinského města, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš a které by papež mohl navštívit příští rok.

Tradiční půlnoční mše ve Vatikánu se zúčastnily tisíce věřících i turistů. Pro ty, kteří se nemohli dostat přímo do baziliky, byly na Svatopetrském náměstí umístěny obří televizní obrazovky.

Jednaosmdesátiletý papež oděný do slavnostní bílého roucha zdobeného zlatem v proslovu připomněl "bídu dětí ulice, které jsou zbaveny rodinného krbu, dětí, které jsou brutálně zneužívány jako vojáci a jsou využívány jako nástroj násilí místo toho, aby byly posly usmíření a míru".

Hovořil v něm také o dětech, které "se staly obětí pornografického průmyslu a všech dalších odporných forem ponížení, což tyto
děti traumatizuje do hloubi jejich duše". "Betlémské děťátko nás opět vyzývá, abychom učinili vše, co je v našich silách, a učinili přítrž utrpení těchto dětí," zdůraznil papež v homilii přednesené v italštině. Benedict XVI. se ale v proslovu konkrétně nezmínil o případech katolíků ve Spojených státech i jinde ve světě, kteří tvrdí, že byli za mlada sexuálně zneužíváni kněžími.

Papež se také vyslovil pro nastolení míru v Betlémě a nepřímo také k ukončení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. "Modleme se za to, aby tam (v Betlémě) byl nastolen mír a aby se skoncovalo s nenávistí a násilím. Modleme se za vzájemné porozumění, aby se otevřela srdce a aby pak mohly být otevřeny hranice," řekl unaveným hlasem Benedict XVI.

Zmínka o Betlémě se dává do souvislosti s uvažovanou papežovu cestu do Svaté země (Jordánsko, Izrael, palestinská území), kterou ale Vatikán dosud nepotvrdil. Nicméně nejmenované izraelské a palestinské zdroje již uvedly, že Benedikt XVI. by tuto oblast mohl navštívit příští rok v květnu. Podle agentury AFP izraelské vedení již cestu schválilo a přípravy na ní v Izraeli jsou prý již v plném proudu. Očekává se, že papež by při ní navštívil Ammán, Jeruzalém, Nazaret a Betlém.

Vlastní církevní oslavy letošních vánočních svátků začaly už odpoledne slavnostním odhalením velkého betlému, který byl rovněž podle tradice postaven na Svatopetrském náměstí v těsném sousedství mohutného vánočního stromu. Ztepilý smrk darovali letos farníci z Rakouska. Papež také zažehl podle letitého zvyku s příchodem tmy v okně své pracovny svíci jako symbol míru.

Dnes v poledne přednese Benedikt XVI. z balkonu baziliky proslov Urbi et Orbi (Městu a světu). Očekává se, že jako každý rok si papežovu řeč přijedou vyslechnout desetitisíce poutníků z celého světa. Na závěr je papež pozdraví ve více než 60 jazycích, včetně češtiny. Vánočního a také velikonočního papežského požehnání se z centrální lodžie baziliky dostává "městu a světu" už 75 let.

Lidovky.cz, ČTK
  • 165Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!