29. března 2010 21:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papežův atentátník Agca vyzval Benedikta XVI. k odstoupení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Mehmet Ali Agca | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mehmet Ali Agca | foto: ČTK

ISTANBUL Turek Ali Mehmet Agca, který se v roce 1981 pokusil zabít papeže Jana Pavla II., dnes vyzval papeže Benedikta XVI. k odstoupení kvůli pedofilním skandálům katolických kněží. Agca to řekl na své první tiskové konferenci od propuštění z vězení.

"Nechci, aby byl zatčen, chci, aby odstoupil. Ať je na jeho místo zvolen italský nebo jihoamerický kardinál," prohlásil Agca a přitom v ruce třímal článek tureckého tisku, přebírající výzvy z křesťanského světa, aby papež byl soudně stíhán.

Benedikt XVI. je již delší dobu terčem útoků v souvislosti se současnými odhaleními médií o případech, kdy představitelé katolické církve kryli zneužívání dětí duchovními. Americký list New York Times jej obvinil, že zamlčel případ pedofilie kněze, který podle listu v letech 1950 až 1974 zneužil 200 hluchých dětí.

Agca o sobě prohlásil, že je "věčným Kristem" a "nejvyšším služebníkem božím", a ohlásil konec světa. Tvrdil také, že do konce tohoto století všichni lidé zemřou. Uvedl rovněž, že žije v Istanbulu, kde píše "dokonalou Bibli", kterou do měsíce či dvou dokončí.

Agca byl propuštěn 18. ledna z věznice u Ankary. Posledních 30 let strávil za mřížemi. Na Jana Pavla II. vystřelil 13. května 1981 na Svatopetrském náměstí v Římě a těžce jej zranil. Důvody jeho činu nadále zůstávají nejasné.

Vojenští lékaři, kteří jej v roce 2006 vyšetřili, konstatovali pokročilou poruchu osobnosti a asociální chování.

Agca již jednou Benedikta XVI. napadl. V roce 2006, když mu papež odmítl audienci, o něm řekl, že je "ubožák" a "nacistická troska".

ČTK
Najdete na Lidovky.cz