Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Paraziti jsou všude…

Česko

Blechy, klíšťata, tasemnice nebo škrkavky se mohou objevit i u těch nejčistotnějších domácích mazlíčků. Zaútočit můžou i na vás. V největším nebezpečí jsou ale vaše děti.

Jsou hodně hnusní, útočí bez váhání a ke svému přežití mnoho nepotřebují. Vyskytují se skoro všude a snadno je přehlédnete. Řeč je o parazitech, kteří nepohrdnou ani lidským hostitelem. Asi se vám to nebude líbit, ale pokud váš pes nebo kočka spí ve vaší posteli, sdílíte lože také s blešími vajíčky. Stejně tak může vaše dítě „ochutnat“ vajíčka škrkavek nebo tasemnic.

„Jeden z nejvyděšenějších pohledů, který v ordinaci často vídám, je pohled matky dítěte, která našla střevního parazita v trusu psa nebo kočičky, se kterou se denně mazlí její dcera či syn,“ popisuje MVDr. Václav Bartoš z Veterinární kliniky ZooVET v Hradci Králové. Podle něj si stále mnoho majitelů psů a koček nepřipouští, že by zrovna jejich mazlíček mohl přenášet vnitřní parazity. „Myslí si, že dokud neuvidí parazita v trusu zvířete, je vše v pořádku. To je ale omyl. Dospělí paraziti se v trusu vyskytují jen výjimečně a jejich vajíčka nejsou okem viditelná,“ dodává.

Každý pes nebo kočka se několikrát za život nakazí vnitřními nebo vnějšími parazity. Mnoho z nich může napadnout i člověka a způsobit mu nepříjemné zdravotní problémy.

Přenašečem tasemnic jsou blechy. Pes nebo kočka se může nakazit kontaktem s divokými zvířaty, například potkany nebo ježky. U psů může být rizikem třeba jen „očichání“ výkalů od jiných zvířat. „Úklid exkrementů po vlastním psovi by měl být samozřejmostí zvláště v centrech měst,“ říká veterinář.

Ještě častější jsou zevní parazité jako blechy nebo klíšťata. Vzácný není ani svrab nebo dravčíci. „V podstatě není možné nakažení psů, koček, a následně i člověka zabránit ani při nadstandardní péči o zvíře,“ popisuje prof. MVDr. Vlasta Svobodová, CSc., z Ústavu parazitologie Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Nákaze nezabrání ani časté koupání nebo česání. Zvíře se může nakazit při každé procházce venku nebo při kontaktu s jinými zvířaty.

? ? ?

Jediným způsobem, jak se vyhnout nákaze vnitřních i vnějších parazitů, je pravidelná aplikace prostředků proti nim, tedy antiparazitik. Nejvhodnější ochranou proti vnějším parazitům, přesněji blechám, klíšťatům, vším a případně komárům, jsou buď speciální obojky, nebo spot-on přípravky. To je malé množství antiparazitika v tekuté formě, které se aplikuje mezi lopatky zvířete. Výhodou této formy je, že působí nejen v srsti a kůži psa nebo kočky, ale také v jeho okolí. Lze tak vyhubit i bleší vajíčka nebo larvy. Nevýhodou spot-on přípravků je ale to, že se jejich aplikace musí po měsíci opakovat. Naopak obojky působí několik měsíců.

Ošetření proti vnitřním parazitům je vhodné provádět dvakrát až čtyřikrát ročně u psů, u koček, které žijí hlavně venku, pak nejméně čtyřikrát za rok. Je možné podat ochucené odčervovací tablety, spot-on přípravky nebo také lék ve formě pasty. Ta je vhodná zejména u mláďat nebo koček, které odmítají polknout tabletu. ?

? V pouhém gramu trusu může několik měsíců nebo dokonce let přežívat až deset tisíc vajíček parazitů. ? V České republice se podle Václava Bartoše jen škrkavky vyskytují asi u 16 procent psů, ale u více než třetiny mladých zvířat do jednoho roku. Výskyt u koček se pohybuje mezi 18 až 30 procenty populace. ? Víc než 90 procent bleší populace žije mimo psa či kočku, ale v jeho okolí. Bleší vajíčka nebo larvy se tak mohou vyskytnout kdekoliv, kde váš domácí mazlík projde či si na chvilku lehne. ? Škrkavky často napadají malé děti a skrz střevní stěnu putují krevním řečištěm do celého těla. K nákaze dochází nejen na pískovišti, ke kterému mají přístup volně žijící kočky, ale i v domácnostech – bez ohledu na jejich hygienický standard.

Autor: