21. prosince 2008 13:37, aktualizováno  14:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Parkanová vypracuje kompromis misí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 93Diskuse
Vojáci v Afghánistánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci v Afghánistánu. | foto: Shan MaraiAFP

PRAHA Ministryně obrany Vlasta Parkanová vypracuje o Vánocích kompromisní plán vojenských misí na příští rok, který bude počítat se snížením počtu vojáků v misi ISAF v Afghánistánu na 500 a úplným ukončením činnosti stovky českých protiteroristických specialistů v operaci Trvalá svoboda tamtéž. Uvedla to v Otázkách Václava Moravce v ČT. Vláda by o návrhu mohla jednat 5. ledna.

Poslanecká sněmovna v pátek nedokázala pro odpor opozice plán na vyslání vojáků do zahraničí v příštím roce schválit. Vládní ODS proto tvrdě kritizovala sociální demokraty. Těm se to nelíbí. Stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek dnes v ČT prohlásil, že pokud se ODS neomluví, budou
sociální demokraté opět iniciovat hlasování o nedůvěře vládě. Podle místopředsedy vlády Alexandra Vondry (ODS) se ale není za co omlouvat.

Česká armáda má v Afghánistánu své vojáky na několika místech. Největším kontingentem je Provinční rekonstrukční tým v misi ISAF v provincii Lógar, kde nyní pracuje 415 lidí a vláda plánovala jejich počet navýšit na 645. Přibližně stovka vojáků 601. skupiny speciálních sil válčí na jihu Afghánistánu v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda pod vedením USA s příslušníky hnutí Taliban.

Ministryně obrany navštívila české vojáky na základně v Afghánistánu.Nový plán Parkanové zhruba odpovídá podmínkám, které pro svůj hlas pro mise požadovali v pátek sociální demokraté. Premiér je slíbil splnit. Vše zkrachovalo na tom, že ČSSD za svůj hlas pro mise požadovala také změny u regulačních poplatků ve zdravotnictví. Premiér potom mluvil o "kupčení a handlování se životy lidí", za což žádá ČSSD omluvu.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek o možnosti snížení počtu vojáků a stažení specialistů písemně informoval vedení NATO a ISAF. "Poslal jsem dopis předsedovi vojenského výboru NATO, dále předpokládám, že pošlu dopis
i veliteli sil v Evropě generálu (Johnu) Craddockovi, a také informuji o této situaci velitele ISAF v prostoru," řekl Picek ČT.

Vondra předpokládá, že vláda v lednu bude muset obnovit jednání s ČSSD, koncem ledna nebo začátkem února svolá mimořádnou schůzi sněmovny, kde by se o novém návrhu mohlo hlasovat. Zaorálek zdůraznil, že chce vidět hlavně politický postoj české vlády k tomu, jak dál postupovat v Afghánistánu, protože čistě vojenské řešení podle něj k ničemu nevede. Řekl, že pokud by se počet vojáků v Afghánistánu udržel na dosavadní úrovni a nenavyšoval se, byl by to vstřícný krok. "My jsme nikdy neříkali, že se mají vojáci paušálně stáhnout odkudkoli, dokonce ani z Afghánistánu," podotkl.

Vláda musela ještě v pátek večer na mimořádné schůzi prodloužit mandát jednotek o dva měsíce. Parkanová i Picek doufají, že se v této lhůtě podaří dohodu v parlamentu najít. Picek uvedl, že armáda je v případě neúspěchu schopna vojáky stáhnout do dvou měsíců. "Ale rozhodně nejsme schopni stáhnout materiál, kterého máme v  operačním prostoru hodně a stahování tohoto materiálu by trvalo opravdu tři až čtyři měsíce," varoval.

ČTK
  • 93Diskuse
Najdete na Lidovky.cz