4. prosince 2008 12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek chce letos rušit některé poplatky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 116Diskuse
Automat na poplatky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automat na poplatky. | foto: Lidové noviny

PRAHA Předseda ČSSD Jiří Paroubek navrhl svolat do konce roku mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny. Projednávat by se měly zdravotnické poplatky. Paroubek totiž hodlá usilovat o zrušení plateb pro nezletilé a důchodce. Socialisté o mimořádné schůzi jednají s lidovci a zelenými.

"Já předpokládám, že ještě do konce roku se uskuteční mimořádná schůze sněmovny, kde budeme usilovat o zrušení poplatků ve zdravotnictví," řekl Paroubek. Sociální demokraté o podpoře mimořádné schůze prý jednají s lidovci a zelenými.

Vláda nestihne splnit dohodu kvůli lidovcům
Paroubek poukázal na to, že ODS a KDU-ČSL utvořily v některých krajích koalice s ČSSD, která slíbila zdravotnické poplatky zrušit v krajských nemocnicích. Věří proto, že tito regionální občanskodemokratičtí a lidovečtí představitelé "budou uvažovat jinak než ministr zdravotnictví Julínek, který už je na odchodu".

Podle stínového ministra ČSSD a středočeského hejtmana Davida Ratha by se sněmovna na mimořádné schůzi měla vrátit k návrhu ČSSD, který již v záři prošel prvním čtením. Podle něj by u lékaře a v nemocnicích neplatili starobní důchodci, děti do 18 let a lidé s příjmem nižším než dvojnásobek životního minima. Ten je nyní pro dospělého, který žije sám, 3126 korun.

Platí také dohoda vládní koalice, podle které by měly být do konce roku poplatky ve zdravotnictví zrušeny u dětí do šesti let a dětem do patnácti let by měl být snížen limit doplatků. Ustanovení je součástí novely zákona o zdravotním pojištění, kterou sice vláda schválila, ale lidovci proti ní mají námitky. Od počátku příštího roku tak platit nezačne.

Paroubek jednal i s Pecinou
Rath dnešnímu Právu řekl, že jedná o podpoře s lidovci, kteří slíbili, že se rozhodnou po kongresu ODS, a někteří zelení prý už mu podporu slíbili.

Paroubek prý také hovořil s šéfem antimonopolního úřadu o schématu, podle něhož by bylo možné odpouštět poplatky v krajských nemocnicích, jak sociální demokraté slíbili voličům. Doufá, že se ho podaří najít tak, aby bylo možné slib splnit k 1. lednu či únoru příštího roku. O způsobu dnes jednali s šéfem antimonopolního úřadu také krajští hejtmani.

Podle antimonopolního úřadu by kraje měly systém rušení poplatků v krajských nemocnicích sjednotit, řekl po jednání předseda ÚOHS Martin Pecina. Podle něj kraje zatím přesně neví, jak systém nastaví.

Z pohledu úřadu je nejčistší vracení poplatků ze všech typů nemocnic, anebo vracení jen z krajských nemocnic s tříletým limitem 200.000 eur (přes pět milionů korun) na jednu nemocnici.

Lidovky.cz, ČTK
  • 116Diskuse