Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Peškova volební trafika: Sebevědomý prorok, či rytíř nebojovník?

Názory

  12:27
Den před volbami se na titulních stránkách novin ukazuje, že hlasování všichni považují za důležité, ale asi málo přitažlivé – tedy přinejmenším vizuálně. Neboli, tyhle volby nejsou sexy. Dvoje noviny (MF Dnes a Právo) sáhly při hledání fotky po královské jistotě (křest tříměsíčního prince George), jedny (ty Hospodářské) se rozbouřený lid pokusily uklidnit lehce hypnotizujícím výrazem nového rektora ČVUT Petra Konvalinky a Lidové noviny sáhly po Masarykovi.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. foto: MAFRA - Tomáš Krist

Tedy po tom filmovém, představovaném slovenským hercem (!) Martinem Hubou. Ale i v případě TGM můžeme paralelu s volbami najít. I on se pokoušel pěstovat vlastní prezidentskou stranu. A na rozdíl od budování státu nebyl zrovna úspěšný….

Ale teď zpátky do roku 2013. Ať už chceme nebo ne, tou nejdůležitější osobou voleb je přinejmenším z dnešního pohledu předák sociálních demokratů Bohumil Sobotka, který má alespoň teoreticky největší šanci zasednout na premiérském křesle. A uměřeně, až státnicky Sobotka odpovídá i v anketách deseti volebních lídrů, které přinášejí dnešní Lidové noviny i MF Dnes (jen s tím rozdílem, že v těch prvních je ve výběru respondentů Tomio Okamura, zatímco ty druhé daly přednost Petru Machovi, taktéž se liší podoba a počet otázek). 

Bohužel, žádná ze Sobotkových odpovědí není natolik zábavná (narozdíl od jiných, ale o tom později), aby se propracovala do volební trafiky. Snad jen jisté překvapení může vyvolat odpor šéfa ČSSD k zavedení většinových volebních prvků, respektive asi myšleno jejich rozšíření pro hlasování do Sněmovny. Jeho straně by to přitom určitě neuškodilo, mimo jiné v eliminování levicových soupeřů. Sice to sociálním demokratům chvíli trvalo, ale naučili se většinového systému využívat i v senátních volbách. Až moc, chce se říct…

ČTĚTE DALŠÍ TRAFIKY PETRA PEŠKA:

Ale pojďme za Sobotkou jinam. Právo pokračuje v pitvání úterní tajné schůzky mezi předáky ČSSD a komunistů, o níž psalo už včera. Sobotka se zde prý snažil rozptylovat obavy (nejen) komunistů, že po volbách nedostane premiérské pověření on, ale jeho stranický souputník. „V politických kuloárech se ale spekuluje, že i když Sobotka pověření dostane, komunisté mu nedají podporu a pak by přišel na řadu Zemanův oblíbenec Michal Hašek,“ píše se v článku s tím, že Sobotka si však na premiérské pověření věří.

A v Hospodářských novinách, které se Sobotkou přinášejí dvoustránkový rozhovor, projevuje jinak mnohdy nepříliš jistě působící lídr sociálních demokratů sebevědomou jistotu i jiným směrem – ve vztahů k Zemanovcům: „Myslím, že je velmi pravděpodobné, že se tato strana nedostane do Poslanecké sněmovny.“

A dokonce lstivě sáhne i po zbrani soupeřově – prognostice: „Pan prezident se nechal s jejich kampaní příliš spojit, myslím si proto, že to negativně zasáhne i jeho vliv na naší politické scéně. Pro jeho renomé to nebude dobrá zpráva.“ No uvidíme, ale přinejmenším jedno ze Sobotkových proroctví dost možná dojde naplnění…

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a europoslankyně Zuzana Roithová

A ještě na vteřinku zůstaňme u stejného deníku a stejného objektu zájmu. Přestože jinak se HN ve zpravodajské části volbám až překvapivě moc nevěnují, chuť si lze spravit na jejich názorových stránkách. Šéfkomentátor listu Petr Honzejk tu o Sobotkovi píše jako o „rytíři smutné postavy“ a na jeho adresu uvádí: „Bojuje se světem, který mu nepřeje. Babiš, Zeman, Hašek, vše je proti němu. Je to nepřesné. Bohuslav Sobotka na rozdíl od Cervantesova dona Quijota nebojuje. Není to rytíř. A to je jeho problém.“ Tímto otázku Sobotka uzavřeme.

Doposud se na tomto místě nedočkal pozornosti naopak statečně bojující nový šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, tak mu dopřejme luxus hned dvou citací. V již výše zmíněné anketě s vůdci stran v Lidových novinách vyvrací nespravedlivá hanění od zhrzených politických partnerů o prý obojakém chování lidovců.

Na otázku, kdo by měl být příštím policejním prezidentem, totiž naprosto jednoznačně odpovídá: „Buď pan Lessy, nebo pan Červíček.“ A ještě na skok zpět do HN. Zde se v úvodním článku o tom, že sliby levice o podpoře českých firem mohou narazit v Bruselu, Bělobrádek „zlobí“ (tedy podle doslovené citace slovesa z článku): „Je přece nemyslitelné, že by si německé dráhy koupily jiné než německé lokomotivy. To samé ve Francii. U nás tomu tak ale není, proč?“

ČTĚTE TAKÉ:

Nevím, jak moc brázdí německé lokomotivy francouzskou krajinu, ale po českých kolejích by se měly již brzy prohánět lokomotivy Taurus od německého Siemensu (byť v čele souprav Railjet kupovaných od Rakušanů). A po německých kolejích se bude moci po letošním získání zbylých povolení prohánět nová škodovácká lokomotiva přezdívaná – teď už chápu proč – „Messerschmitt“ (navzdory marnému pokusu o instalování oficiální přezdívky „Emil Zátopek“). Anebo to vůdce lidovců myslel jinak?

A ještě krátce k dnešní MF Dnes. Ta ještě louhuje svoji úterní debatu s taktéž deseti lídry politických stran v pražské Národní technické knihovně. Jana Bobošíková tady všem, kteří to ještě nevěděli, vysvětluje důvod, proč ještě neobsadila poslanecké křeslo. Na otázku „Vám také někdy pomohl nějaký kmotr zprůchodňovat systém?“ odpovídá: „Nepomohl. Proto také nejsem v té vládě ani ve Sněmovně. Ti, kdo tam jsou, tam jsou na základě toho zprůchodňování kmotry.“ Na to nejde, než si pomoci čtvtrníčkovským: „Brrrr.“

A na závěr malý kvíz: ve kterém deníku se nejčastěji (či dokonce možné pouze tam) objevuje inzerát bobošíkovského hnutí Hlavu vzhůru s vyobrazením hlavy minulé hlavy státu? Odpověď pro nedočkavé: je to Právo. Inu, všechny přítoky jsou pro pravicové řečiště dobré.

Autor: