Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Platy sester: co přidali, jinde ubrali

Česko

Zdravotní sestry měly dostat přidáno od června a července, a to o 15 procent. Ve skutečnosti většina sester dostala méně

PRAHA Na jaře a v létě byla slibů kolem navyšování platů sester s nadsázkou plná média. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče se rozhodl zjistit, nakolik se tyto sliby naplnily.

V anketě mu svoji zkušenost popsalo celkem 511 zdravotních sester a porodních asistentek z nemocnic, záchranek a ústavů. Ukázalo se, že slibovaných 15 procent navíc se sestry většinou nedočkaly. I v zařízeních, ve kterých platí tabulkové platy, dostaly většinou přidáno méně.

Celkem měla většina sester dostat 15 procent navíc. Z toho sedm procent přímo na navýšení tarifních platů. Zbývajících osm procent měly získat tím, že by byly přeřazeny do vyšší platové třídy.

Valná většina sester v příspěvkových organizacích, kde platí tarifní platy, podle dotazníku skutečně dostala přidáno o sedm procent. Horší je to se zbývajícími osmi procenty a přeřazením do vyšší platové třídy. Podle odborářů se to mělo týkat převážné většiny všeobecných sester a porodních asistentek.

Výsledek? Podle ankety se do vyšší platové třídy dostalo necelých 40 procent sester v příspěvkových organizacích. „Myslím, že se snažili sestry obrat,“ komentuje výsledky předseda odborového svazu Jiří Schlanger.

I sedm procent navíc místo patnácti je přitom u některých sester jen na papíře. Snížili jim totiž osobní ohodnocení.

Ještě horší situace je v obchodních společnostech. V této formě je dnes většina lůžkových zařízení a ústavů včetně některých velkých krajských nemocnic. I v nich se měly podle různých prohlášení mzdy sester zvýšit, přestože pro ně nejsou tabulky závazné. Navýšení mezd sester v nich ale bylo podle dotazníku výjimkou.

Podobný průzkum jako odboráři provedla také Česká asociace sester v průběhu září. Vyhodnotila přes tisíc dotazníků od sester nejen v nemocnicích a ústavech, ale i v samostatných ambulancích. Plat byl zvýšen zhruba polovině z nich. Ovšem zároveň byly 21 % dotázaným sníženy mimotarifní složky platu, tedy osobní příplatky.

I čísla Asociace sester dokazují. že nejméně sester se dočkalo zvýšení platu v nemocnicích obchodních společnostech, které nemají navýšení platů povinné. Podobná situace je také v soukromých ordinacích. Ovšem i v nemocnicích příspěvkových organizacích, kde platí tarifní platy, skoro pětina sester přidáno nedostala.

„Přestože je listopad a od června a července, kdy se měly zvyšovat platy, uběhlo pár měsíců, zjišťujeme, že to nabíhá jen postupně,“ uvádí Irena Pejznochová z prezidia Asociace sester. „Má to určitý skluz. Myslíme, že by to tak být nemělo. Vedení jednotlivých zařízení to zdůvodňuje i tím, že zdravotní pojišťovna začala až během září počítat, jakou částku v souvislosti se zvýšením platů poskytne,“ popisuje Pejznochová.

Hned na začátku příštího roku chce proto Asociace sester svoje šetření zopakovat a výsledky srovnat s tím letošním. „Když nedojde k navýšení, opět budeme jednat s paní ministryní,“ avizuje Pejznochová. Ministryně: Nahrává nám krize Za ministryní se chce v nejbližších dnech vydat také Schlanger. Jurásková má platy sester za jednu z priorit a chce se problémem zabývat.

„Je to priorita, protože platy zdravotníků, nejen sester, jsou v České republice dlouhodobě podhodnoceny,“ říká Jurásková. „V tuto chvíli nám částečně nahrává krize, protože uplatnění zdravotníků mimo resort zdravotnictví je menší. neměli bychom na to ale spoléhat,“ dodává.

Co ale hodlá udělat s tím, že se platy nenavýšily ani o to, co její ministerstvo avizovalo? „Dostala jsem v průběhu října výsledky šetření Asociace sester. Z dat, která mám k dispozici, vyplývá, že navýšení, tak jak je deklarovalo ministerstvo zdravotnictví a jak jej platí zdravotní pojišťovny, splnilo asi 50 procent zdravotnických zařízení. Zvážím, jakým způsobem s jednotlivými zařízeními naložím,“ uvedla ministryně.

Situace se ale liší v jednotlivých krajích. Například v Královéhradeckém kraji si stávkovou pohotovostí vybojovaly sestry v krajských nemocnicích ještě větší navýšení, než kolik plošně schválila vláda. Celkem mají dostat přidáno 5000 korun měsíčně a další navýšení mají slíbené na příští rok. V tomto kraji totiž dnes sestry berou méně, než je celostátní průměr.

„Sestro, už nejste sestra“ S navyšováním tarifních platů se někteří zaměstnavatelé vyrovnávají po svém. Kromě snižování osobních příplatků se podle odborářů také rozmáhá trik s pracovním zařazením zdravotních sester, a to hlavně v sociálních ústavech, a na záchrankách. V sociálních ústavech papírově přeřazují sestry na pozici hůř placených ošetřovatelek, na záchrankách zase na pozice záchranářů. Záchranář má přitom trochu jiné vzdělání než všeobecná sestra. „Někteří ředitelé záchranek v rozporu se zákonem přeřazují sestry na jiné funkce, než jakou mají kvalifikaci,“ tvrdí Schlanger. „Teď se snažíme prosadit, aby přidali i záchranářům.“

Zdravotní sestry braly loni v příspěvkových organizacích průměrně 24 tisíc korun měsíčně, v obchodních společnostech 20 500 korun. Mezi příspěvkovými organizacemi jsou ovšem i fakultní nemocnice, kde pracuje víc sester specialistek, které berou větší plat.

O tom, že se má sestrám přidat o 15 procent, rozhodla vláda v květnu. Přidáno měly dostat v průměru o 2500. Důvodem byla hlavně snaha zastavit odchod sester ze zdravotnictví.

***

„Myslím, že se

snažili sestry

obrat,“ komentuje

situaci předseda

odborového svazu

Jiří Schlanger.

Dostaly sestry skutečně přidáno, jak rozhodla vláda?

Navýšení platů sester schválila vláda v květnu. Mělo se odehrát ve třech krocích. Celkem měly sestry dostat 15 procent navíc, tedy v průměru 2500 korun. (Průměrná měsíční mzda všeobecné sestry byla loni přes 22 000 korun.) Dotazník Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče prokázal, že většinou dostaly přidáno méně.

Sestry v příspěvkových organizacích (řídí se platovými tabulkami) první navýšení o 3,5% v červnu dostalo 93 % sester, ale z toho 12 % zkrátili osobní příplatek

druhé navýšení o 3,5% v červenci dostalo 85 % sester (plus v jiné výši 7 %), ale z toho 18% zkrátili osobní příplatek zvýšení platové třídy v červenci dostalo 39% sester, ale z toho 26 % zkrátili osobní příplatek

Sestry v obchodních společnostech (berou smluvní mzdu) první navýšení o 3,5% v červnu dostala 2 % sester druhé navýšení o 3,5% v červenci dostala 3% sester přeřazeno do vyšší tabulkové třídy bylo 8% sester

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!