Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Plzeň byla v Pardubicích bezzubá

Východočeši nepřipustili v domácím prostředí drama a po výhře 3:0 vedou ve čtvrtfinálové sérii 3:2

PARDUBICE Jedno vítězství dělí hokejisty Pardubic od účasti v semifinále play off. V pátém zápase čtvrtfinále na svém ledě porazili Plzeň a ujali se vedení 3:2 v sérii. Svěřenci kouče Václava Sýkory mohou udělat poslední krok k postupu už zítra v Plzni.

Pardubice–Plzeň 3:0 Domácí utkání jasně ovládli a zářili především v přesilových hrách, ve kterých vstřelili všechny tři branky. „Do teď nám přesilové hry vůbec nešly,“ řekl domácí trenér. „Jsem rád, že jsme smůlu prolomili a dodali jsme si tím i sebevědomí do dalších zápasů,“ dodal Sýkora. Plzeň naopak nevstřelila ani gól a odehrála asi nejhorší zápas v letošním play off. „Nehráli jsme jako tým, nebruslili jsme. Byla to katastrofa,“ kroutil hlavou plzeňský bek Peter Smrek. „Jestli chceme doma vyhrát, tak musíme hrát mnohem lépe,“ doplnil.

Pardubice proměnily hned první početní výhodu utkání, když po devíti vteřinách přesilovku využil forvard Daniel Rákos. Jeho střela z kruhu zamířila přesně do vzdálenějšího horního rohu branky střežené Janem Cháberou. „Přesně tak jsem to chtěl udělat, ale puk mi sjel z hokejky, naštěstí ho ještě tečoval jejich bek, takže střela nakonec do rohu brány stejně šla,“ radoval se Rákos, který dal první branku v play off.

Vúvodní části si Pardubice vypracovaly ještě jednu velkou šanci, jenže Kolářovu střelu vyrazil Chábera. Ve zbytku třetiny si brankové příležitosti vytvářeli spíše hosté. „V první třetině nebyl výkon podle našich představ, ale dali jsme šťastný gól a Janko Lašák podal v bráně skvělý výkon,“ poznamenal Sýkora.

Jenže ve 12. minutě pardubický gólman málem dovolil soupeři skórovat. Lašák vyjel z brány, když chtěl vypíchnout pomalu jedoucí puk, ten se ale od mantinelu odrazil přímo k najíždějícímu Vlasákovi, plzeňský kanonýr ale prázdnou bránu přestřelil. „Rychle jsem šel po puku, jenže ten se pak odrazil přímo k Vlasákovi. Puk se mu ale naštěstí postavil, takže ho špatně trefil. Stálo při nás štěstí,“ popisoval Lašák.

V závěru první třetiny si Plzeň vypracovala další dvě velké příležitosti. První neproměnil Tomas, druhou Vostřák. „Kdyby stříleli pod víko, tak nemám šanci,“ uvedl Lašák. Druhá třetina byla už zcela v režii domácích. Ve 26. minutě Pardubice proměnily další přesilovou hru, autorem branky byl Divíšek. I třetí gól Pardubic padl při početní výhodě domácích, jenže i podle reakce hostí bylo jeho uznání sporné. Divíšek totiž obral o puk plzeňského Smreka na hranici hákování. Bláhovu střelu Chábera vyrazil ale jen k Pivkovi, který se nemýlil. „Věděl jsem, že mě zatáhl, ale rozhodčí to nezapískal,“ stěžoval si Smrek.

Plzeň pak přišla o Vlasáka, který utkání nedohrál poté, co ho na mantinel nepříjemně narazil Koukal. „Asi mě chytil nerv, protože mi pak úplně vypadla jedna noha,“ řekl Vlasák s tím, že do pátečního zápasu bude připraven nastoupit.

Branky a nahrávky: 4. Rákos (Koukal, Havíř), 26. Divíšek (Čáslava, Pivko), 32. Pivko (Bláha, Divíšek). Rozhodčí: Husička, Hradil -Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:7. Využití: 3:0. Diváci: 10.020 (vyprodáno). Třetiny: 1:0, 2:0, 0:0. Stav série: 3:2.