Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Po 16 hodinách hádek a urážek má Česko vládu s důvěrou. Pro koalici ANO s ČSSD nehlasoval komunista Ondráček

Česko

  1:14aktualizováno  7:36
Praha - Menšinová vláda ANO a ČSSD získala důvěru Poslanecké sněmovny. Stalo se tak 264 dní po volbách. Česko ještě nikdy ve své historii nečekalo na tento okamžik déle. Dlouhé bylo i samotné jednání poslanců, které trvalo 16 hodin. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš požádal o důvěru pro svůj tým ve středu ráno, po celodenním maratonu projevů se poslanci dostali k hlasování až bezmála hodinu po půlnoci. Výsledek, který potvrdil očekávanou dohodu dvou vládních stran podpořenou komunisty, oznámil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) před půl druhou v noci.

Poslanecká sněmovna po hlasování o důvěře vládě ANO a ČSSD s podporou komunistů. foto:  Petr Topič, MAFRA

Opozice považuje za alarmující, že poprvé od roku 1989 se na vládní moci podílejí komunisté a že v čele vlády stojí trestně stíhaný premiér. První Česká republika, která fungovala od roku 1993, podle středopravicových stran dneškem skončila. Obávají se, že dosavadní polistopadový vývoj je ohrožen. Vládní politici spolu s komunisty zase argumentují tím, že končí vleklá povolební nejistota a země už potřebovala stabilní vládu s důvěrou.

Babišův kabinet získal ve dvousetčlenné dolní komoře 105 hlasů od zákonodárců ANO, ČSSD a KSČM. Proti bylo 91 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Čtyři poslanci se hlasování nezúčastnili. K vyslovení důvěry stačila nadpoloviční většina přítomných poslanců. Z vládních zákonodárců odmítl vyslovit Babišovu kabinetu důvěru pouze bývalý úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec, který se jednání nezúčastnil, kvůli pobytu v zahraničí chyběl i poslanec ANO Jiří Mašek. Nečekaně nehlasoval ani komunista Zdeněk Ondráček. Z opozičního tábora chyběl jen Petr Pávek (STAN).

Předseda poslaneckého klubu TOP09 Miroslav Kalousek.
Andrej Babiš při jednání o důvěře vládě.

Opoziční poslanci vládu mnoho hodin kritizovali, protestovat přišlo i několik stovek demonstrantů, kteří se sešli na Malostranském náměstí a večer se přesunuli před budovu Sněmovny. Kritikům vadí hlavně fakt, že poprvé v polistopadové historii je vláda závislá na aktivní podpoře komunistů. Poukazovali i na trestní stíhání premiéra a informace, že Babiš spolupracoval s komunistickou StB, což premiér odmítá.

Babiš se pustil do Kalouska, označil ho za zloděje a opilce

Hned ráno přišel do Sněmovny podpořit vládu prezident Miloš Zeman. Poté mluvil Babiš, během hodiny a 40 minut prezentoval a obhajoval vládní program. Opozice naopak podrobila jeho tým a její programové prohlášení po mnoho hodin kritice, která několikrát vyústila v ostré osobní polemiky.

Jednání Sněmovny provázely od rána až hluboko do noci protesty. Na Malostranské náměstí dorazily stovky lidí. Demonstranti dávali najevo především nesouhlas s tím, že vládu podpořili komunisté, některé transparenty a hesla kritizovaly Zemana, hnutí ANO či Babiše. Lidé si s sebou přinesli píšťalky, vlajky, transparenty a fotografie lidí, které komunistický režim popravil. Večer se přesunuli přímo před budovu dolní komory ve Sněmovní ulici, hlasité skandování a pískot byl slyšet i sídle dolní komory.

Dnešní hlasování poslanců o důvěře druhému Babišovu kabinetu se uskutečnilo 264. den od sněmovních voleb. Hnutí ANO obsadilo v kabinetu deset křesel, pět přepustilo nominantům ČSSD. Reálně má sociální demokracie jen čtyři členy vlády, když Zeman odmítl jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí. Diplomacii nyní řídí vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Dvě hodiny před půlnocí vyšel před sněmovnu i Babiš. Když ho účastníci vypískali a házeli po něm předměty, vrátil se po krátké chvíli zpátky do budovy. Poté se pustil do ostré polemiky s předsedou poslanců TOP 09 Miroslavem Kalouskem, kterého mimo jiné označil za zloděje a ožralu. Konflikt obou rivalů bude mít zřejmě soudní dohru, protože Kalousek se chce proti Babišovým tvrzením, které označil za pomluvy, bránit v civilním sporu.

Hanba, pískot a hozené předměty. Babiše před sněmovnou demonstranti vyhnali

Podle předsedy ODS Petra Fialy vznikla polokomunistická vláda, která nemá jasné programové cíle a Českou republiku nikam neposune. ODS bude tvrdou a zásadovou opozicí, řekl Fiala. Podotkl, že komunisté poprvé od roku 1989 získali podíl na moci.

Filip novinářům řekl, že hlasováním poslanců skončila půlroční politická krize. Je přesvědčen, že vznik vlády je dobrou zprávou. Je podle něj důležitý z pohledu dalšího stabilního vývoje České republiky. Komunisté vládu podpořili z programových důvodů a dále budou vládu pouze tolerovat, dodal. Jsou připraveni předkládat vlastní návrhy zákonů.

Republika, která byla založená na začátku roku 1993, vyslovením důvěry vládě ANO a ČSSD s podporou komunistů skončila, nyní nastane svérázná babišovská vůdcovská demokracie, řekl čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle něj bude kvůli svému ekonomickému i politickému vlivu neomezeným vůdcem a zemi povede jako svůj podnik. Podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska vzroste moc Ruska, protože komunisté budou společně s Hradem „putinovskou pátou kolonou“. Kalousek posun KSČM k moci označil za velmi nebezpečný. TOP 09 bude podle něj opozicí, bude ale ochotna podpořit body vstřícné k západním spojencům.

Babiš se pustil do Kalouska, označil ho za zloděje a opilce

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek zopakoval, že nebyly splněny podmínky KDU-ČSL, a strana proto vládu závislou na hlasech komunistů podpořit nemohla. „Dnešním hlasováním končí první Česká republika a začíná nová republika,“ řekl. Dodal, že doufá, že nebude podobná druhé Československé republice. Ta vznikla před druhou světovou válkou po takzvané Mnichovské dohodě a odtržení Sudet. Charakteristická byla útlumem svobody a vzrůstem extremistických tendencí. Bělobrádek vyzval veřejnost, aby neztrácela trpělivost a naději.

Předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek řekl, že odpovědnost za komunistickou vládu plně leží na ANO a ČSSD. Každý poslanec, který pro vládu hlasoval, podle něj posunul Česko směrem na východ k Rusku. Očekává nyní souboj o svobodu veřejných médií a o Senát.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík označil vznik vlády za určité ukončení nestability, za horší zprávu ale považuje komunistickou podporu kabinetu. Vláda podle něj vznikla pletichařením. Řekl, že ČR nastupuje dráhu poloprezidentského systému, což odporuje ústavě. STAN plánuje být konstruktivní opozicí.

Předseda poslanců Pirátů Jakub Michálek na twitteru uvedl, že místo snů vláda přinese Česku zaostávání. „Jediný, kdo vydělá, bude Agrofert a jeho podržtaškové. Země ztratí tři roky, které mohla dát vzdělávání, inovacím a růstu postaveném na svobodě,“ dodal.

12.července 2018 v 01:15, příspěvek archivován: 12.července 2018 v 07:33

Poslanci ANO, KSCM a CSSD prave odhlasovali duveru vlade Andreje Babise. Misto snu prinese Cesku zaostavani. Jediny, kdo vydela, bude Agrofert a jeho podrztaskove. Zeme ztrati 3 roky, ktere mohla dat vzdelavani, inovacim a rustu postavenem na svobode jednotlivce. 22 Piratu proti

Česko nikdy nečekalo na vládu s důvěrou tak dlouho jako letos

Přehled doby, která v historii samostatné ČR uplynula mezi volbami do sněmovny a vyslovením důvěry nové vládě (Poslanecká sněmovna dnes vyslovila důvěru menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD):

  • 1996 - 54 dnů - Volby se konaly 31. května a 1. června, dosavadní premiér Václav Klaus (tehdy ODS) byl znovu jmenován do funkce předsedy vlády spolu s celým koaličním kabinetem 4. července. Sněmovna vyslovila vládě důvěru 25. července 1996.
  • 1998 - 60 dnů - Volby se konaly 19. a 20. června, tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman byl jmenován premiérem 17. července a celá menšinová vláda sociální demokracie pak 22. července. Sněmovna vládě vyslovila důvěru 19. srpna 1998.
  • 2002 - 53 dnů - Volby se konaly 14. a 15. června, tehdejší předseda ČSSD Vladimír Špidla byl jmenován premiérem 12. července, jeho koaliční vláda pak 15. července. Kabinet získal důvěru Sněmovny 7. srpna 2002.
  • 2006 až 2007 - 230 dnů - Volby se konaly 2. a 3. června, tehdejší předseda ODS Mirek Topolánek byl jmenován premiérem 16. srpna a jeho menšinový kabinet občanských demokratů (jenž 3. října nedostal důvěru Sněmovny), pak 4. září 2006. Podruhé byl Topolánek jmenován premiérem 8. listopadu a jeho koaliční vláda vláda 9. ledna 2007. Sněmovna jí vyslovila důvěru 19. ledna 2007.
  • 2010 - 73 dnů - Volby se konaly 28. a 29. května, tehdejší volební lídr a úřadující předseda ODS Petr Nečas byl jmenován premiérem 28. června, jeho koaliční vláda pak 13. července. Poslanci kabinetu vyslovili důvěru 10. srpna 2010.
  • 2014 - 115 dnů - Volby se konaly 25. a 26. října 2013. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka byl premiérem jmenován 17. ledna 2014, jeho koaliční kabinet pak 29. ledna 2014. Sněmovna jeho vládě vyslovila důvěru 18. února 2014.
  • 2018 - 264 dnů - Volby se konaly 20. a 21. října 2017, předseda hnutí ANO Andrej Babiš byl jmenován premiérem 6. prosince, jeho menšinová jednobarevná vláda pak 13. prosince 2017. Poslanci kabinetu nevyslovili důvěru 16. ledna 2018. Prezident Miloš Zeman jmenoval Babiše znovu premiérem 6. června, jeho druhou vládu 27. června, dnes jí poslanci vyslovili důvěru.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!