Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Pod vodou zůstává 62 lidí. Žijí?

Česko

Příčiny havárie sibiřské vodní elektrárny jsou pro experty zatím záhadou.

MOSKVA/PRAHA Tělo další oběti, tentokrát ženy, bylo včera nalezeno v ruinách strojovny Sajano-šušenské hydroelektrárny na Jeniseji, v níž došlo v pondělí k dosud neobjasněné havárii. Počet obětí se tak rozrostl na čtrnáct.

Dalších 62 lidí zůstává uvězněno kdesi v zatopených částech elektrárny. Podle expertů už není nikdo z nich naživu. Příbuzní nicméně doufají, že se aspoň někomu povedlo včas uchýlit do vzduchových kapes, které mohly v prostorách strojovny vzniknout.

Především manželky pohřešovaných proto včera zoufale nutily záchranáře, aby si pospíšili s odčerpáváním vody. Specialisté z ministerstva pro výjimečné situace ale tvrdí, že i kdyby se zaměstnancům elektrárny povedlo někde přežít první pohromu, zemřou na podchlazení. Zatím se záchranářům podařilo alespoň zastavit přívaly vody a rozebrat část závalů.

K havárii na největší ruské vodní elektrárně došlo v pondělí, podle prvních předpokladů v důsledku obrovského zesílení tlaku vody. Proč se tak ale stalo, zůstává záhadou. Při havárii byla zatopena celá strojovna i s desítkami lidí, kteří se tady v danou chvíli nacházeli.

Zatímco ruský ministr energetiky Sergej Šmatko nechápavě krčí rameny, když říká: „Představte si, že stržené víko turbíny váží 800 tun, a my nevíme, proč to víko spadlo. Je to největší a nejzáhadnější havárie na hydroelektrárně na světě“, v ruských novinách se jako nejčastější příčina uvádí zchátralost zařízení vybudovaného v roce 1978.

Tehdy se kladly nízké nároky na kvalitu i bezpečnost, a to i přesto, že šlo o grandiózní projekt, který měl oslnit svět a dokázat technické vymoženosti komunismu. V současnosti už jsou ale objekty z éry Sovětského svazu zastaralé, a jak se ukazuje, i v havarijním stavu.

Sibiř přišla vinou havárie o 4,5 tisíce megawattů a velcí odběratelé energie se už musejí začít omezovat. K tomu nejhoršímu ale nedošlo - přehradní hráz totiž zůstala neporušena a nic jí nehrozí. V prvních chvílích po havárii ale zachvátila panika většinu obcí pod přehradou. „Já něco vím o konstrukci hráze a mohu říci, že následky mohly být ještě mnohem horší,“ naznačil novinářům skutečnou apokalypsu představitel Ruské inspekce životního prostřední Oleg Mitvol. Také kvůli obavám, že své si odsloužila nejen Sajano-šušenská elektrárna, budou pečlivě prověřeny veškeré vodní stavby z dob SSSR, zatím na řece Jeniseji.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!