Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Podraží elektřina i teplo

Česko

Svítit, topit či vařit elektrickým proudem vyjde v příštím roce zase dráž. Oznámili to všichni tři dodavatelé elektrické energie v Česku. A co víc – jedná se dokonce o nejtvrdší zdražování za posledních šest let.

Energie budou dražší. I když ne tak výrazně, jak předpokládali mnozí analytikové. Hlavním důvodem je zvyšující se nákupní cena silové elektřiny na energetických burzách. Zatímco v lednu 2008 se odběratelé smiřovali se zdražováním v průměru o devět procent, letos bude nárůst výraznější. Nejvíce, a to dokonce v průměru o šestnáct a půl procenta, zaplatí odběratelé skupiny E. ON Energie, a. s., která prodává proud na jihu země. „Vzestup cen na pražské a lipské energetické burze, ze které musíme nakupovat svou elektřinu, dosáhl meziročně asi čtyřiceti procent,“ vysvětluje důvody velkého zdražení předseda představenstva společnosti E. ON Energie, a. s., Michal Šafář.

Dominantní postavení na tuzemském trhu s elektřinou mají tři dodavatelé – vedle společnosti E. ON se jedná o ČEZ a Pražskou energetiku, a. s. (PRE). Zákazníci skupiny ČEZ si od ledna připlatí v průměru o 9,9 procenta více. Pro podnikatele činí navýšení 9,4 procenta. Markantní rozdíl v porovnání se společností E. ON udává hlavně fakt, že ČEZ nakoupil pro rok 2009 levnou energii a kvůli finanční krizi se rozhodl vzdát části své prodejní marže.

O necelých deset procent více zaplatí také pražští obyvatelé, které zásobuje elektřinou PRE. Sumu vytváří v první řadě regulované ceny, jež jednou ročně stanovuje Energetický regulační úřad. Ten přitom vychází z růstu inflace, ale i z poklesu spotřeby (v některých regionech klesá meziročně až o čtyři procenta). Vliv má také například cena za využití přenosových soustav.

Přes velkou vlnu zdražování je tu jedna dobrá zpráva pro spotřebitele. Nebo se ji tak alespoň snaží dodavatelé interpretovat. Všechny společnosti totiž přišly s možností zmrazení cen elektřiny na rok 2010. Už brzy oznámí pevnou cenu na rok 2010, kterou si budou moci zákazníci objednat do konce února 2009.

Ceny zemního plynu se od ledna nenavyšují, a na jaře se dokonce očekává pokles. Naopak většina tepláren své klienty nepotěší. Nárůst dosáhne v průměru deseti procent.

U plynových tepláren stouply ceny tepla už začátkem sezony. Od ledna se u nich díky optimistické předpovědi ceny zemního plynu nečekají velké změny. „Některé plynárny dokonce ceny snižují,“ popisuje mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Zlevňují ale také teplárny používající k vytápění topné oleje, do nichž se promítá klesající cena ropy. Od nového roku budou mít domácnosti levnější teplo třeba v Liberci, Jablonci nad Nisou a Lounech. Další společnosti, které patří rovněž od skupiny MVV Energie CZ by se nižších cen měli rovněž dočkat.

V České republice dnes funguje přes sedm set společností, které se zabývají výrobou nebo dodávkou tepla. Zásobují více než milion šest set tisíc domácností či průmyslové odběratele. „Zdražení se týká zejména tepláren na hnědé uhlí, které mají na starosti asi milion českých domácností. Ty zpravidla díky dlouhodobým smlouvám s doly upravují ceny tepla jen jednou za rok, a to na jeho začátku,“ přibližuje Kaufmann.

O 9,6 procenta stoupne ale cena na západě Čech, kde teplem zásobuje společnost Plzeňská teplárenská. O více než 7 procent podraží tepelná energie rovněž v Hradci Králové a o 4,5 procenta na Písecku. Zdražování se naopak nemusí bát odběratelé v Klatovech. „Cena zůstane na letošních 499,80 korun. A to díky novému zdroji, který spaluje plyn, mazut i uhlí,“ říká místostarosta Klatov Jan Vrána.

Nejlevnějším palivem tak nadále zůstane dřevo, jehož cena by mohla jít v příštím roce ještě dolů. To samé ovšem neplatí v případě uhlí. Přestože by se dalo předpokládat, že cena černého uhlí bude kopírovat tendenci dalších světových komodit, jako je ropa či zemní plyn, podraží minimálně o deset procent.

„Cena černého uhlí bude stále stoupat. Jednak stále existují velké rozdíly mezi cenou na burze a v České republice, důležitou roli hrají také vysoké náklady za dopravu,“ vysvětluje Vladimír Štěpán z konzultační firmy ENA, s. r. o., která se zaměřuje na poradenskou činnost v energetice.

Stejný trend se zřejmě objeví u hnědého uhlí, které se potýká s problémem rychlého vytěžení zásob. Podle odborníků budou mít teplárny již po roce 2015 problém získat dostatek uhlí. Řešení vidí v prolomení územních limitů v severních Čechách.

***

O 1.1. 2009 si za

elektřinu připlatíme

ČEZ 9,9%

PRE 9,9%

E.ON 16,5%

Poznámka: průměrné zdražení

pro domácnosti

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!