Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Podzemí vydalo tajemství

Česko

Je to objev roku, rozhodli speleologové o Šošůveckém koridoru v jeskyni v Moravském krasu

JAVOŘÍČKO/SLOUP Nález jeden a půl kilometru dlouhého Šošůveckého koridoru v Amatérské jeskyni v Moravském krasu se stal jeskyňářským objevem roku. Za ním následují další objevy, včetně prostor navazujících na Dóm chaosu v Javoříčských jeskyních nebo Rumového dómu, který se stal největším podzemním prostorem v oblasti Jeseníků. „Loňský rok byl, co se týče objevů v podzemí, mimořádný. Už dlouho jsme tolik objevů nezaznamenali,“ řekl LN po skončení letošního setkání Speleofórum předseda České speleologické společnosti Zdeněk Motyčka, který se na rozhodování podílel. Jeskyňáři na svém zasedání ve Sloupu v Moravském krasu porovnávali své loňské nálezy a jejich význam.

Nález Šošůveckého koridoru ještě prodloužil komplex prostor navazující na Amatérskou jeskyni vMoravském krasu a zároveň se stal nejdelší podzemní chodbou nalezenou za uplynulých dvacet let v České republice i okolí. „V tom je unikátní, v hlasování o cenu předsednictva neměl v podstatě konkurenta,“ dodal Motyčka.

Prostory objevené členy základní organizace České speleologické společnosti Pustý žleb leží v severní části Moravského krasu, kde již odborníci tak rozlehlé prostory nečekali. Za zaplaveným nižším místem, které jeskyňáři označují jako sifon, přitom leží pravděpodobně další prostory. Již nyní je Amatérská jeskyně se svými 40 kilometry nejdelším podzemním systémem v tuzemsku.

S výběrem Šošůveckého koridoru souhlasili i účastníci Speleofóra ve veřejném hlasování. Mezi nimi ale zazněly i další návrhy, mj. například objev Dómu chaosu a navazujících prostor v Javoříčských jeskyních u Litovle. „Návštěvníky dovnitř ale pustit nemůžeme, protože se nachází zhruba o třicet metrů níž, než je zpřístupněná část jeskyní,“ vysvětlil vedoucí správy Javoříčských jeskyní Stanislav Vybíral. Nyní se jeskyňáři zaměřují na mapování Javoříčských jeskyní, které tvoří systém zhruba čtyř kilometrů chodeb. Zpřístupněných jich ale zůstává jen necelých osm set metrů. „Ročně k nám zavítá okolo padesáti tisíc lidí. Fungujeme vlastně celoročně, i když v zimních měsících otevíráme jen po domluvě pro výpravy,“ doplnil Vybíral. V jeskyních se nachází i mnoho propastí, které dosahují hloubky několika desítek metrů. Atrakcí je krásná krápníková výzdoba.

Podle Motyčky jsou jeskyňáři na vrcholu objevů. „Už roky sleduji, že se vždy objevy balí na sebe, pak je období méně úspěšné. Mezitím je ale spousta usilovné práce, kdy kolegové odhalují dosud neznámé prostory navazující často na obecně známé jeskyně a jeskynní systémy,“ připomenul.

Jeskyňáři ale potvrdili, že jsou aktivní i v zahraničí – proto ocenili své kolegy ze skupiny Plánivy za objevy v jeskyni Kačna Jama ve Slovinsku a nález skeletu neznámého obratlovce v jeskyni Koo’x Baal v Mexiku. Speciální cenu získali také speleologové, kteří pomáhali v jeskyni Mesačný tien na Slovensku. Česká speleologická společnost se nyní uchází o pořádání světového speleologického fóra, které by se mohlo uskutečnit v Brně v roce 2013. Připomnělo by tak význam Moravského krasu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...