Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Policie neonacistům dál míří na peníze

Česko

PRAHA Ať už stojí za včerejší policejní razií proti neonacistům jakýkoli bezprostřední důvod, výsledek je stejný. Policie chce ještě těsněji utáhnout kohoutek s přívodem peněz, které se ultrapravici v posledních měsících dařilo získávat.

V případě zatčení pořadatelů neonacistických koncertů je to zřejmé. Jedním z příjmů české ultrapravicové scény bylo a stále je pořádání soukromých hudebních produkcí. Právě z nich se podle policie extremistům daří sponzorovat vydávání tiskovin, samolepek nebo provozování internetových stránek, které jsou ve většině případů uloženy na serverech v zahraničí.

I kdyby se policie pomocí včerejšího zatýkání hodlala skutečně dostat k databázím členů Dělnické strany a jejích organizací, jak tvrdí představitelé DS, je to podobné.

Když se současné vládě nepodaří u soudu v nejbližší době dosáhnout zrušení DS, bude velmi těžké stoupající vliv této strany zastavit. Právě seznamy členů a tím i snazší odhalení jejich napojení na ilegální neonacistické organizace může ministerstvu vnitra velmi pomoci.

Vláda již u nejvyššího správního soudu před časem podala návrh na zrušení Dělnické strany a v nejbližších týdnech má být zahájen proces. Hraje se tak i o čas. Vrcholní představitelé policie připouští, že by bylo potřebné DS zrušit ještě do příštích parlamentních voleb. „Ano, snažíme se hnutí ekonomicky ochromit. Je to nejlepší cesta, jak přirozeně utlumit jejich aktivity a ultrapravicové hnutí atomizovat,“ komentoval v LN před čtrnácti dny snahy policie jeden z čelných představitelů ministerstva vnitra, který má boj proti extremismu na starosti.

Pokud totiž Dělnická strana uspěje ve sněmovních volbách podobně jako v posledních volbách do europarlamentu a získá potřebné jedno a půl procenta hlasů, může to pro ni znamenat zisk více než sedm milionů korun.

Její představitelé si to velmi dobře uvědomují a je to znát i na jejich oficiálních stránkách. Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas na svých osobních stránkách na toto téma také otevřeně hovoří v článku s lakonickým názvem: Vzkazujeme režimu: Už nás nezastavíte!

Sedm milionů by činnost strany ještě akcelerovalo. „Pak by bylo těžké nás zastavit. Měli bychom prostředky na mnohem větší propagaci než doposud,“ tvrdí Vandas.

Na rozdíl od jarních voleb do europarlamentu, kdy byl příspěvek státu 30 korun za každý hlas, při volbách do sněmovny strany jako částku na úhradu volebních nákladů získají 100 korun za každého voliče. Eurovolby přinesly Dělnické straně přes sedm set tisíc korun a znásobily její politickou aktivitu. Navíc si mohla dovolit postavit kandidátky do sněmovních voleb ve všech krajích. Za to se platí desetitisícové kauce.

***

Představitelé policie připouští, že by bylo potřebné DS zrušit ještě do parlamentních voleb

Autor: