Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Policie žádá o vydání poslance Ondráčka. Horáčka označil za spolupracovníka StB, ten volá po trestu za pomluvu

Česko

  20:47aktualizováno  22:42
PRAHA - Policie ve středu podala žádost o vydání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. foto: Martin Veselý, MAFRA

S informací přišel server Novinky.cz. Někdejší kandidát na prezidenta Horáček požaduje pro Ondráčka trest za pomluvu. „Nebudu se k tomu vyjadřovat, o žádosti nic nevím, počkám si na soud,“ uvedl podle serveru Ondráček.

„Až to přijde, já se s tím seznámím,“ sdělil podle ČTK. Podle jeho slov se však může jednat o předvolební boj.

Michal Horáček na svém Twitteru upozornil na možnou souvislost s jím podaným trestním oznámením a poděkoval Policii ČR. „Je vidět, že lež je pořád nepřijatelná. Díky,“ uvedl.

15.srpna 2018 v 20:49, příspěvek archivován: 15.srpna 2018 v 21:00

Policie ČR dnes požádala Sněmovnu o vydání p.Ondráčka k trestnímu stíhání. Předpokládám, že v souvislosti s mým trestním oznámením. Pan Ondráček, navzdory dokumentům, které jsem zveřejnil, mě označil za “spolupracovníka StB a vexláka”. Je vidět, že lež je pořád nepřijatelná. Díky

Zprávu od policie zatím Horáček nedostal. „Pouze jsem byl předvolán jako svědek a vypovídal do protokolu,“ sdělil ČTK. „Tento krok Policie ČR, týká-li se mého trestního oznámení, ve mně posiluje víru, že žijeme v právním státě,“ doplnil.

Trestní oznámění podal na Ondráčka za výroky na jeho osobu, které Horáček považuje za pomluvu. „Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař. Takový člověk je mi ukradený. Jeho výlevy moudrostí nevyhledávám, ale dostávají se ke mně a pak na některé reaguji,“ řekl Ondráček loni v prosinci. Horáček spolupráci s StB popřel.

Michal Horáček.

Politici jsou ve veřejném sporu od chvíle, kdy byl Ondráček postaven do čela Sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, proti čemuž se Horáček postavil.

Na údajnou pomluvu Michal Horáček upozornil už letos v květnu, policie ale případ odložila. Tehdy Ondráček odmítl vypovídat. Svého práva hodlá využít i v budoucnu za předpokladu zbavení imunity.

Podle serveru Novinky.cz byl případ vrácen policii, která se nyní obrátila na mandátový a imunitní výbor. Zatím není jasné, kdy se výbor sejde. Zabývat by se jím mohl ještě před 10. zářím na řádném zasedání schůze sněmovny.

Po jeho konečném stanovisku musí o vydání hlasovat celá sněmovna, rozhodnutí výboru je bráno pouze jako doporučení. 

Vizitka poslance KSČM Zdeňka Ondráčka (49)

Policie ve středu požádala Sněmovnu o jeho vydání ke stíhání, podle serveru Novinky.cz se případ týká Ondráčkových výroků o někdejším kandidátovi na prezidenta Michalu Horáčkovi:

  • Datum a místo narození: 28. července 1969 v Žacléři Vzdělání: Policejní akademie ČR v Praze, později si doplnil vzdělání dalším studiem na Univerzitě Hradec Králové, Akademii Policejního sboru v Bratislavě a Univerzitě Palackého v Olomouci (tituly PhDr., JUDr., Ph.D.) Současné funkce: poslanec Poslanecké sněmovny (od 2013), je místopředsedou bezpečnostního výboru; člen zastupitelstva Královéhradeckého kraje (od 2012); zastupitel Trutnova (od 2010).
  • Praxe: dělník v papírně ve Svobodě nad Úpou (1987 až 1988), policista - člen pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti (1988 až 1990), později člen Policie ČR (do roku 2011), mimo jiné vyšetřovatel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality; podnikatel, jednatel firmy Confisio-CZ, zástupce ředitelky Městského gymnázia a střední odborné školy Úpice (2012 až 2013) Členství ve straně: KSČM (od roku 2012), KSČ (1989 až 1990) Ostatní: - Ondráčkovo jméno bylo v nedávné době diskutováno zejména v souvislosti s volbou předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ondráčka, který byl již předtím terčem kritiky za své působení za socialismu, zvolili do této funkce zákonodárci v březnu. Proti tomu se ohradila opozice, demonstrovaly i tisícovky lidí. Ondráček se nakonec funkce vzdal, a předešel tak hlasování o svém odvolání. V dubnu byl do čela komise zvolen nominant hnutí ANO Jiří Mašek (ANO).
  • Ondráček jako člen pohotovostního útvaru zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během takzvaného Palachova týdne. V rozhovoru pro časopis Mladý svět v prosinci 1989 přiznal, že uhodil obuškem i dívku. Pro časopis také přiznal, že byl při zásahu na Národní třídě v Praze 17. listopadu 1989: „Z Bartolomějské jsme slyšeli, jak to na Národní třídě vře. Asi po dvaceti minutách jsme šli posílit jinou část pořádkové jednotky, když jsme slyšeli, že je dav agresivní.“ Později ale uvedl, že byl připraven jen jako posila.
  • Na autentických dobových záběrech, které Česká televize odvysílala mimo jiné v rámci seriálu Vyprávěj, Ondráček jako agitátor čety odůvodňoval brutální zákroky Veřejné bezpečnosti tím, že demonstranti byli ozbrojeni kudlami, řetězy i boxery. „Měli rozkovaný řetězy, na kterých byly na konci navařený ocelový kuličky, to většinou ti pankáči, nebo jak se to říká, nosili po kapsách,“ popsal reportérce. Po svém zvolení do Sněmovny v roce 2013 Ondráček řekl, že byl pouze součástí pluku, který musel zasáhnout.
  • V roce 2014 se Ondráček dostal ve Sněmovně do sporu s tehdejším místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, který ho označil za komunistického fízla a komunistickou mlátičku. Ondráček se hájil tím, že nebyl u komunistické Státní bezpečnosti, nikoho neudal a má i lustrační osvědčení a bezpečnostní prověrku. Mandátový a imunitní výbor Sněmovny poté rozhodl, že by se měl Kalousek omluvit. Ten to odmítl. Sněmovna poté nezrušila, ale ani nepotvrdila rozhodnutí výboru, z čehož vyplynulo, že se Kalousek omlouvat nemusí.
  • Ondráček jako poslanec vzbudil mimo jiné rozruch a vyvolal vlnu kritiky i svým návrhem zařadit do trestního zákoníku paragraf trestající hanobení prezidenta republiky vězením.
  • Při červencovém hlasování o důvěře vládě ANO a ČSSD byl Ondráček jedním z těch, kteří nový kabinet nepodpořili. Poslanec řekl, že se neztotožnil s jeho programovým prohlášením v oblasti bezpečnosti. Vedení KSČM jeho vysvětlení akceptovalo a Ondráček zůstal garantem strany pro bezpečnostní problematiku. Odmítl také spekulace, že jeho postoj k vládě souvisel s tím, že ANO přispělo k jeho konci v čele sněmovní komise pro kontrolu GIBS.
  • Současná žádost o vydání ke stíhání se podle serveru Novinky.cz týká Ondráčkových výroků o někdejším kandidátovi na prezidenta Horáčkovi. Poslanec koncem loňského roku během kampaně před lednovými prezidentskými volbami obvinil v médiích Horáčka ze spolupráce s StB. Ten jakoukoli spolupráci s StB popřel a na Ondráčka podal začátkem tohoto roku trestní oznámení.
Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!