Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Policie řeší "památník" v Letech

Česko

  11:13
PRAHA - Policie včera začala prošetřovat záměr ultrapravicové Národní strany, která chce u vepřína v Letech u Písku odhalit památník obětem druhé světové války.
Policie řeší, co udělat s památníkem v Letech. (Ilustrační foto)

Policie řeší, co udělat s památníkem v Letech. (Ilustrační foto) foto: Reprofoto

Národní strana si koupila třítunový balvan a kovovou pamětní desku.

Na ní bude napsáno, že na tomto místě za druhé světové války nestál koncentrační tábor, ale „pouze“ pracovní lágr. Národovci tvrdí, že tímto gestem chtějí uvést historii na pravou míru. „Řešíme to, ale zatím k tomu nemám žádné podrobnosti,“ sdělil včera mluvčí písecké policie Michal Šteňo.

"Cikánský tábor" v Letech

Tábor zřídila na pokyn Berlína protektorátní vláda v srpnu 1942 na místě bývalého kárného pracovního tábora. Dozor a chod tábora zajišťoval český personál.

Podle ustanovení táborového řádu bylo povinností vězňů pracovat - především na stavbě silnice Plzeň-Ostrava. Dále vězňové pracovali na odklízení lesních polomů a v zemědělství.

Celkem zde prošlo internací 1309 osob, z nichž 326 nepřežilo. Většina obětí zemřela v důsledku špatných hygienických podmínek na tyfus. Další čtvrtina vězňů byla propuštěna nebo utekla.

Ostatní vězňové byli transportováni do koncentračního tábora v Osvětimi. Jako první byl vypraven 3. prosince 1942 transport tzv. asociálů v počtu 16 mužů a 78 žen.

Druhý z transportů realizovaný na základě Himmlerova výnosu znamenal prakticky likvidaci tábora, protože v něm bylo do Osvětimi odvezeno 417 vězňů.

S policií se včera spojil i vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek. Ten akci Národní strany považuje za snahu historii naopak popřít. „Policie mi řekla, že to zatím také považuje za protiprávní a zřejmě tento památník sama odstraní,“ řekl Karásek.

Balvan s pamětní deskou u vepřína už stojí. Vedení Národní strany jej chce slavnostně odhalit příští sobotu. Národovci tvrdí, že ke všemu mají potřebná povolení.

Kámen, který nikdo nechce
„Tak ať mi ho ukáží. Já jim nic takového písemně ani ústně nedal. A víte proč? Protože takovou věc v obci nechci,“ řekl starosta Letů Rostislav Jandera.

V Letech stál za druhé světové války tábor, kde byli vězněni především Romové. Zástupci této menšiny jsou současným úsilím Národní strany pobouřeni. „Dotýká se to mé cti, pilířů mé kultury. Udělám všechno pro to, aby tento památník z místa zmizel. Učiním tak klidně na vlastní náklady,“ řekl Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu, kterému za války v letském táboře zemřeli dva členové rodiny.

Řekl, že mu během včerejška volalo asi padesát lidí, kteří se hodlají příští sobotu do Letů na odhalení památníku přijet podívat. „Doufám, že přijedou i politici,“ říká Růžička. Národovci tvrdí, že je koupě a umístění památníku přišla na „několik desítek tisíc korun.“

„Kámen si koupili v blízkém lomu Lašovice za 900 korun. Převezení na místo stálo asi dva tisíce,“ řekl ale LN starosta Jandera, který si zjišťoval podrobnosti.

„Pokud se k odstranění památníku nebude nikdo mít, uspořádáme na radě sbírku a za zařídíme to sami,“ uvedl Karásek, který se chce se zástupci Národní strany potkat a žádat vysvětlení. „Je jasné, že z jejich strany jde jen o provokaci,“ dodal zmocněnec.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!