Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Policista dostal trojnásobný trest

Česko

Za smrt Vietnamce měl jít na 3,5 roku do vězení. Vrchní soud ale verdikt radikálně zpřísnil

BRNO/OLOMOUC Zlomená žebra, natržená slezina a krvácení do dutiny břišní. To je seznam zranění Hoanga Sona Lama - a pravděpodobně výsledek „metod“, které při jeho zatýkání použila v lednu 2009 policejní hlídka v Brně. Cizinec v nemocnici poté zemřel.

Případem se loni na podzim zabýval brněnský krajský soud. Veliteli hlídky Josefu Srnskému vyměřil tři a půl roku. Cizincově sousedce Kateřině Slavíčkové, která se na bití také podílela, o rok méně. Vrchní soud v Olomouci byl včera přísnější. Srnského poslal za mříže na deset let, Slavíčkovou na 8,5 roku.

Podle vrchního soudu jsou Srnský a Slavíčková odpovědni za cizincovu smrt. Soudce Petr Andrés řekl, že i když se muž po útoku chytal za břicho, útočníci mu nezajistili žádnou péči a nikomu ani nic neoznámili. Srnského i Slavíčkovou potrestal za těžké ublížení na zdraví. Policistu poslal do vězení i za zneužití pravomoci veřejného činitele a zakázal mu na dobu osmi let činnost v ozbrojených složkách. Oba si trest odpykají ve věznici se zvýšenou ostrahou a musejí zaplatit odškodnění asi milion korun.

O potrestání dalších dvou policistů, kteří útoku přihlíželi, olomoucký soud nerozhodl a jejich kauzu vrátil k projednání Krajskému soudu v Brně. Pokud se ukáže, že se nějak na jednání Srnského či Slavíčkové podíleli, i jim hrozí namísto původní podmínky přísnější tresty.

Obhájci obžalovaných včera žádali soud o zproštění viny. Podle nich se neprokázalo, že by se policisté vůči muži chovali násilně. „Nebylo prokázáno, že by mu zranění způsobil obžalovaný Srnský,“ tvrdila jeho obhájkyně. Podle policistů je obvinění vykonstruované. „Vše je založeno na spekulacích a domněnkách,“ uvedl Srnský. Druhý z obžalovaných policistů Jarmil Šimoník kritizoval práci inspekce, která je podle něj neprofesionální a katastrofální. „Na místě byly dvě ženy. Jedna tvrdí, že se nic nestalo, druhá ano. Jsme nevinní,“ uvedl poslední z trojice obžalovaných policistů František Jaroš.

Slavíčková u soudu řekla, že ji inspekce dala na psychiatrické oddělení. „Nikdo se mě na nic neptal, najednou jsem byla obžalovaná a stála před soudem. Nevěděla jsem za co,“ uvedla. „Tam nebylo ani možné, aby mu někdo ubližoval, ten prostor tam na to ani nebyl,“ doplnila s pláčem.

Zmocněnec rodiny poškozeného Vratislav Tauber byl spokojen. „Neboť soud rozhodl o příčinné souvislosti mezi jednáním obžalovaných a tím následkem, a tudíž nám přiznal náhradu škody,“ řekl. Případ navíc nekončí. Brněnští právní zástupci jménem Vietnamcovy rodiny v civilním řízení podali několik žalob na stát, který se podle nich na smrti muže zčásti podílel. Celkem prý chtějí vysoudit kolem 250 milionů korun.

Výjimečný případ: sousedka si také kopla

Podrobné statistiky „zhoršení trestů“ pro policisty neexistují. Případ z Brna byl výjimečný: hlídka vedená J. Srnským dorazila do bytu v Körnerově ulici, kde údajně zfetovaný Vietnamec demoloval byt své bytné. Policista muže nutil klečet s předpaženýma rukama a bil ho. Sousedce na její žádost dovolil, aby si také kopla.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: