Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Policisté chtějí kvůli platu demisi Johna

Česko

Některým zákonodárcům se nelíbí jejich „seškrtaná výplata“. O tisíce přišli i mnozí státní zaměstnanci

Policisté, hasiči a úředníci jednotlivých ministerstev musejí v lednové výplatě počítat s tím, že jim na kontě přistane v průměru až o několik tisíc korun méně.

PRAHA Šestatřicetiletý policista Pavel z Moravy se při pohledu na výplatní pásku nestačil divit. Na účet mu v nejbližších dnech přijde v rámci desetiprocentního snížení platů o dva a půl tisíce menší částka, než byl doposud zvyklý.

Kromě toho mu jeho vedoucí už v minulém roce v rámci škrtů snížil osobní ohodnocení, odměny i rizikový příplatek. „Se vším všudy jsme byl zvyklý dostávat okolo třiceti tisíc, nyní tam mám sotva 24,“ popisuje svoji situaci. „Když mám živit dvě děti, tak je to sakra poznat,“ stěžuje si.

Jeho příklad ukazuje, že právě řadových policistů se desetiprocentní tarifní snížení platů dotkne nejvíce. Například začínajícímu policistovi, který je zařazen ve druhé tarifní třídě, základní plat klesnul z 15 360 na 13 820. O 2 600 zase přišel kriminalista, který pracuje u policie méně než tři roky.

Plat každého policisty se odvíjí od toho, v jaké je zařazen třídě a kolik má odslouženo let. Příplatky a osobní ohodnocení desetiprocentnímu snížení odolaly, přesto se v rámci úsporných opatření ve většině krajů snížily. O tisíce přišli i detektivové z celorepublikových útvarů, jejich platy jsou však ve srovnání s řadovými policisty vyšší. „V průměru jde o dva až tři tisíce,“ řekl Pavel Hanták z ÚOOZ.

Odcházet teď nebudou Právě snížení platů „nahrává“ bezpečnostním agenturám a také lidem na druhé straně zákona. Jeden z detektivů ÚOOZ přiznal, že dostal nabídku ze soukromé sféry. „Dostal bych 150 tisíc korun měsíčně,“ prozradil. Nabídku prozatím odmítl, ale vrátka si nechává otevřená. „Uvidím, jak se situace bude dál vyvíjet,“ tvrdí.

Odchodu policistů se ale útvar neobává. „V rámci platů jsme na té horní hranici. U nás policisté nedělají zase až tak pro peníze, ale protože tu práci dělat chtějí,“ tvrdí Hanták. Policisté vyčítají snížené platy hlavně ministrovi vnitra Radku Johnovi (VV). Prý se jich dostatečně nezastal a celkově v něj nemají důvěru. Policejní odboráři kvůli tomu dokonce chystají petici, v níž ho vyzvou k demisi.

Ministr tvrdí, že udělal, co bylo v jeho silách. „Vyjednal jsem, že se nebude danit odchodné a rušit výsluhy,“ bránil se John. Kromě toho chce policisty hlavně motivovat. „Budou dostávat odměny, ale podle výsledků práce,“ dodal ministrův mluvčí Pavel Novák.

Policejní odboráři se neobávají toho, že by pokles platů vedl k masivnímu odchodu strážců zákona. „Situace na trhu práce není taková, že by dávali výpověď,“ míní Daniel Bláha z Nezávislého odborového svazu policie. Podle něj se vlna odchodů zvedne hlavně na podzim. „Budou chtít odejít ke konci roku, aby se jim výsluha počítala z loňského roku,“ míní Bláha.

Nemáme z čeho brát Na výplatní pásku za leden ještě čekají hasiči. Podle odborů ztratí v průměru mezi jedenácti a sedmnácti procenty. „Nejenže se po zásahu vlády snížil tarif, ale velitelé zkrouhli i rizikové a osobní příplatky,“ zlobí se Zdeněk Oberreiter, předseda hasičských odborů. „Zatímco snížení platů policistů trochu kompenzovaly miliony, které sbor čerpá za neobsazená místa, hasiči tuhle šanci nemají. Dlouhodobě hlásí plný stav,“ tvrdí odborář.

Seškrtání platů postihlo i státní správu. Úředníci jednotlivých ministerstev musejí počítat, že jim na kontě přistane v průměru až o několik tisíc korun méně. „Na jednoho zaměstnance to vychází zhruba na tři tisíce korun,“ popisuje například mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová.

Jinde se rozhodli jít cestou snižování stavů. „Zaměstnáváme velké množství právníků, kteří už za stávajících podmínek pobírají výrazně nižší plat než v soukromém sektoru,“ dodává za justici mluvčí Tereza Palečková.

***

Hlava státu se musela z politiků uskrovnit nejvíce: měsíčně bere oproti roku 2010 o 64 000 korun méně.

Jeho plat se snížil o pět procent a následně zdanil 15 procenty.

Prezident

loni: 387 100 Kč

letos: 322 750 Kč

Šéfové sněmovny a Senátu

loni: 144 200 Kč

letos: 133 800 Kč

Premiér

loni: 132 300 Kč

letos: 123 680 Kč

Hejtmani

loni: 81 000 – 93 500 Kč

letos: 77 000 – 89 000 Kč

Plat hejtmanů se pohybuje v závislosti

na velikosti kraje ve třech skupinách.

Ministři

loni: 96 750 Kč

letos: 90 300 Kč

Poslanci

loni: 74 500 – 86 000 Kč

letos: 67 800 – 77 500 Kč

K tomu Zákonodárci přišli třeba mají i o mzdu 20 tisíc odstupňovanou na náhradách,

také podle což někteří toho, zda vlastní jsou členy vinou výborů. netušili.

Úředníci

snížení: 0 – 3000 Kč

Pokyn ušetřit 10 % na platech

pojaly jednotlivé resorty rozdílně:

někde zredukovali počet míst tak,

aby nebylo nutné sahat na peníze,

jinde úředníci přišli v průměru

až o tři tisíce korun měsíčně.

loni: 30 318 Kč

letos: 26 322 Kč

Hasič s devatenáctiletou

praxí, zařazený

do 3. tarifní třídy, přijde

měsíčně o téměř

čtyři tisíce korun.

Ředitelé celorepublikových útvarů,

jako protikorupční policie, ÚOOZ a protidrogové

centrály, přišli v průměru

o 3500 Kč. Vyšetřovatel na kraji, který je

u policie patnáct let, dostane základní

plat 26 130 Kč místo 29 040 Kč.

Strážmistr, který nastoupil, bude jako

základ brát 13 820 Kč (dříve 15 360 Kč).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!