21. prosince 2009 15:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policistům i hasičům zůstanou stejné platy, snížit se mají soudcům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Protesty hasičů a policistů proti snižování platů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty hasičů a policistů proti snižování platů | foto: ČTK

PRAHA Platy bezpečnostních složek zůstanou v roce 2010 na stejné úrovni jako letos. Vláda schválila platový návrh, který se týká mezd policejního a hasičského sboru, celníků, vězeňské správy, Bezpečnostní informační služby a úřadu pro zahraniční styky a informace. Po jednání kabinetu to řekl premiér Jan Fischer.

Původně ministerstvo vnitra navrhovalo snížení platů bezpečnostních složek o 5,5 procenta, ale poslanci počátkem prosince při projednávání rozpočtu navýšili objem prostředků na tento účel. Fischer dnes oznámil, rozhodnutí kabinetu není "nijak dramatické" a pouze představuje reakci na hlasování ve
sněmovně.

Kvůli snižování platů demonstrovaly 10. prosince odborové organizace policistů i hasičů. Tvrdily, že by snížení platů mohlo negativně ovlivnit personální situaci policejního i hasičského sboru.

Sněmovna v září schválila v rámci vládního úsporného balíčku pokles platů ve veřejném sektoru. Přes veto Senátu také prosadila čtyřprocentní pokles platů ústavních činitelů, soudců a státních zástupců.

Poslanci levicových stran ale při schvalování rozpočtu ve sněmovně
prosadili navýšení prostředků na platy zaměstnanců ve veřejném sektoru. Nyní tedy klesnou pouze platy ústavních činitelů, soudců a státních zástupců. Proti tomu se ale ohradily Soudcovské unie a Unie státních zástupců. Podle nich je pokles mimo celospolečenskou solidaritu. Organizace také upozornily, že by se soudci nebo státní zástupci mohli domáhat zachování svých platů soudní cestou.

Soudci už v minulosti v podobných případech uspěli. Speciální zákony jim kvůli úsporám ve státním rozpočtu odebraly 13. a 14. platy, ale Ústavní soud rozhodl, že stát je musí vyplatit. Ústavní soudci v těchto případech odkázali na nutnost dodržení zásady nezávislosti soudců. Odebrání jejich platů by ji podle Ústavního soudu mohlo ohrozit.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz