11. ledna 2013 15:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Političtí vězni podpořili hladovku studentů proti komunistům v kraji

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Iniciátor a první hladovkář Šimon Heller. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iniciátor a první hladovkář Šimon Heller. | foto: ČTK

PRAHA Za jihočeské studenty, kteří drží štafetovou hladovku na protest proti KSČM ve vedení kraje, se postavili i bývalí političtí vězni. Organizátorům protestu poslali dopis, ve kterém jim vyjadřují morální podporu. Souhlasí i se zvolenou formu protestu – hladovkou.

„Dnes, kdy KSČM nabývá na preferencích a dostává se díky dalším levicovým stranám do krajských okresních a místních rad je obzvláště nutné si připomenout, kdo a proč byl prastrůjcem těchto postojů, tím se komunisté dostávají tam, kde dnes jsou,“ píše Konfederace politických vězňů.

Na současné situaci mají podle nich vinu i čeští představitelé, kteří prý neudělali nic proto, aby zakázali komunistickou stranu.

Vinu nese i Havel

Svůj podíl na tom má podle bývalých politických vězňů, kteří prošli místy jako jáchymovské doly, Leopoldov nebo Valtice, i bývalý prezident Václav Havel.

„Ano, byly to neuvážené a nestátnické projevy bývalého presidenta Havla, který prohlašoval, že nejsme jako oni, vyhlašoval tlustou čáru za minulostí, jmenoval bývalé čelní komunisty do vlády (Čalfa – předseda vlády, generál Vacek – ministr obrany a další vyloučení členové KSČ, ale stále myšlením komunisté),“ stojí v dopise.

Už v prosinci během prvních protestů podpořila studentské akce sestra bratří Mašínů Zdena Mašínová. Ta se k hladovce sama připojila.

ČTĚTE VÍCE

Štafetovou hladovku odstartovali studenti v noci z pondělí na úterý. Každý ze zhruba 60 protestujících bude 24 hodin hladovět. Jako první se jídla vzdal organizátor protestu Šimon Heller. Každý účastník hladovky navíc připomene jednoho popraveného politického vězně. Budou podle svých slov pokračovat, dokud lidé z vedení kraje nezmění svůj názor na vládnoucí koalici KSČM a ČSSD.

Volby v Jihočeském kraji vyhrála ČSSD před KSČM. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili radní pro školství komunistku Vítězslavu Baborovou, což vyvolalo první vlnu nevole části studentů a veřejnosti.

zizMarkéta Žižková
  • 4Diskuse