9. října 2011 7:00, aktualizováno  12:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polsko volí. Tusk se bojí, že lidé k urnám nedorazí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Donald Tusk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Tusk | foto: Reuters

VARŠAVA  Občanská platforma bude s velkou pravděpodobností v zemi vládnout i po nedělních parlamentních volbách. Premiér Donald Tusk má totiž za sebou čtyři úspěšné roky.

Všechno vypadá jasně. Podle posledních průzkumů vede Občanská platforma premiéra Donalda Tuska o víc než deset procent před opozičním Právem a spravedlností Jaroslawa Kaczynského. Přesto Tusk na všechny otázky, jaký bude výsledek voleb, říká: „Jediné, čím jsem si jistý, je to, že o výsledku voleb se bude rozhodovat do poslední hodiny.“

Do televizní spotové bitvy i proto těsně před koncem volební kampaně o páteční půlnoci nasadila platforma nejtvrdší spot, v němž fanatičtí příznivci Jaroslawa Kaczynského útočí slovně i fyzicky na sympatizanty platformy během vypjatých týdnů po smolenské katastrofě, při níž zahynul loni na jaře prezident Lech Kaczynski a desítky dalších polských politiků. „Oni k volbám půjdou? A ty?“ snaží se platforma na poslední chvíli dostat k volebním urnám své příznivce.

Křišťálová lupa - hlasování 2011

Volební průzkumy se často liší i o deset a více procent a všichni polští analytici vám řeknou jediné – záleží, kolik Poláků a jakých k volbám přijde.

Čím méně Poláků, tím lépe pro pravicově katolickou opozici Práva a spravedlnosti (PiS). Voliči PiS, na něž platí charakteristika „z kostela rovnou k volební urně“ mají výrazně vyšší disciplínu než příznivci dalších polských politických stran.

Právě Občanská platforma, u níž základ voličů tvoří lidé z velkých polských měst a vyšší střední vrstva, může mít oprávněné obavy. Před čtyřmi roky, kdy se platformě podařilo po pouhých dvou letech při předčasných parlamentních volbách odstavit PiS od moci, byla totiž účast na polské poměry neobvykle vysoká, hodně před 50 procent. Nyní žádný z průzkumů nic takového neukazuje a také zkrácení voleb do jediného dne, a to ještě na neděli, nevěstí z hlediska účasti nic dobrého.

Nudný a nudnější

Popravdě řečeno, platforma sama v kampani, kromě strašení návratem Kaczynského a jeho chaotické národně-katolické vlády z doby před čtyřmi lety, nic motivujícího nenabídla. I pokud jde o plány na příští čtyři roky, Donald Tusk není schopen říci nic konkrétního. „Vláda musí být elastická, reagovat na měnící se okolnosti,“ tvrdí Tusk a chválí se úspěchy v boji s krizí či modernizací Polska.

ČTĚTE VÍCE O VOLBÁCH V POLSKU:

S tím sice analytici souhlasí, ale zároveň dodávají, že jako důvod jít k volbám je to pro mnoho váhajících voličů málo. „Je to taková nabídka. My prodáváme zajíce v pytli, vy ho musíte koupit,“ kritizuje nekonkrétnost Tuska politolog Aleksander Smolar.

Vůči nudnému Tuskovi tak jako politická hvězda působí zábavný Janusz Palikot, který svými plány na omezení vlivu církve, legalizaci marihuany nebo zavedení rovné daně přitahuje mladé voliče a míří k senzačnímu dvojcifernému výsledku. Naštěstí pro Tuska byla nových myšlenek zcela pustá i kampaň opozičního Práva a spravedlnosti.

Pokud Tuskovi voliči tedy nezůstanou v neděli doma, nemá Kaczynski šanci vyhrát, shodují se takřka všichni komentátoři. Jenže znovu – jak to ve volebních místnostech bude vypadat, nikdo neví.

U jedné z volebních místností našli podezřelý balík

Voliči v jednom z okrsků ve městě Gorzów Wielkopolski mohli jít hlasovat až v 9:30, protože policie musela odklidit balíček s cedulkou varující, že se v něm nacházejí výbušniny, a prohledat okolí. Své domovy museli opustit i obyvatelé paneláku vedle školy, v níž postižená volební místnost je.

Ústřední volební komise ještě nerozhodla, zda kvůli tomuto incidentu prodlouží hlasování. Volební místnosti jsou otevřené do 21:00.

  • 0Diskuse