Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Mobily opět postrachem volajících

  12:41

Po ubezpečeních o neškodnosti mobilů se vrací vědecky podložené obavy, že elektromagnetický zářič na uchu může vyvolat rakovinu.

K závěru, že používání mobilů může způsobit rakovinu, bohužel nedošla nějaká soukromá laboratoř, kterou by šlo snadno zpochybnit, ale pracovní skupina třicítky expertů ze čtrnácti zemí pracující pod záštitou Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny. Svou zprávou postavila na hlavu dřívější prohlášení Mezinárodní zdravotnické organizace (WHO), že mezi vznikem mozkových nádorů a používáním mobilů není žádná souvislost. Protože agentura je součástí WHO, není třeba hledat mezi oběma postoji rozpor, ale spíš očekávat, že ten nepříznivý nabude vrchu.

Může záření vyhnat Alzheimera?

Vědci z Jihofloridské univerzity v Tampě však loni rozšířili povzbudivou zprávu, že záření na uchu brzdí vzniku Alzheimerovy choroby. Dospěli k tomu výzkumem stovky myší, z nichž některé byly zdravé a jiné měly geneticky upravené mozky pro náchylnost k Alzheimerově chorobě. Staré a geneticky poškozené myši se v testech na výkonnost mozku jako zázrakem vyrovnaly mladým a zdravým. S nadějí nemocným, že dlouhodobé vystavování elektromagnetickému záření přinese zlepšení jejich zdravotního stavu a že pro ostatní bude účinnou ochranou před nemocí, spojil své vědecké renomé profesor Gary Arendash. I když se každá z uvedených studií zaměřuje na něco jiného, ve výsledku jsou ve velkém rozporu. Že by týraná laboratorní zvířata naschvál vydala matoucí informaci?

Ale rozsáhlé dřívější výzkumy na lidech nelze jen tak pominout. Dánský institut pro studium rakoviny v roce 2006 do šetření zahrnul celých pět procent dánské populace. Některé ze sledovaných osob používaly mobilní telefony už od konce osmdesátých let. A výsledek byl průkazný: „Nezaznamenali jsme výskyt žádného onemocnění, které by se vázalo na pravidelné používání mobilních telefonů,“ ubezpečil tehdy neurolog John Boice z Vanderbiltovy univerzity v americkém Nashville, který se na mnohaletém dánském výzkumu podílel.

Dánové zjistili, že ze sledovaných 420 096 lidí v průběhu let onemocnělo rakovinou 14 249 z nich. To je dokonce méně než průměr celé populace. Také vedoucí projektu Joachim Schutz považoval výsledky za jasné a průkazné a spojil s nimi svoje renomé.

Střídmost neuškodí

Dosud nejsme na konci poznání a vědecké týmy se mohou předhánět v důkazech pro a proti

Dánský výzkum byl ovšem odpovědí na předchozí teoretické práce, které před příliš častým působením elektromagnetických vln z bezprostřední blízkosti na lidský mozek, a tedy před užíváním mobilních telefonů, varovaly.

Zkrátka dosud nejsme na konci poznání a vědecké týmy se mohou předhánět v důkazech pro a proti. Ten poslední výzkum – ze všech „nejmezinárodnější a nejoficiálnější“ – populisticky nevybízí k odhození mobilů. Vedoucí týmu Jonathan Samet pouze oznámil, že pracovní skupina po prozkoumání všech relevantních důkazů označila užívané frekvence radiomagnetických polí za „potenciálně karcinogenní“. Samet na základě šetření tvrdí, že některé údaje naznačují spojitost mezi používání mobilu a vzniku mozkových nádorů. Ten mírný tón varuje víc, než nějaké lobbistické harašení. Asi na tom něco bude.

Pro to, aby výrobci okamžitě přešli na bezpečná sluchátka, to jistě není dostatečně silný impuls. Ale ti obezřetní z nás tak mohou učinit sami. Ostatně uživatelé někdejších skupinových telefonů, kdy jich deset viselo na jediné lince, si vzpomenou na výzvy k tříminutovým hovorům. Byl to sice teror monopolního operátora, ale kupodivu se během toho tříminutového hovoru dařilo vyřídit vše podstatné. Co takhle si kvůli svému zdraví naordinovat střídmost v užívání mobilů?