Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Hlas experta: Na kyberprostor by měl spolu se státem dohlížet i soukromý sektor

Evropa

  10:23

Resort vnitra si na ochranu kyberprostoru netroufá. O internetové hrozby se teď má postarat Národní bezpečnostní úřad.

Ministerstvo vnitra nakonec středisko proti internetovým hrozbám nazývané CERT (Computer Emergency Response Team) nevybuduje. Projekt centra, které by mělo mít na starosti především ochranu takzvané kritické infrastruktury – tedy energetiky, plynárenství, zdravotnictví a dalších důležitých odvětví – převezme Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Dohodl se na tom ministr vnitra Jan Kubice s premiérem Petrem Nečasem a šéfem NBÚ Dušanem Navrátilem. Jak a hlavně kdy bude specializované centrum fungovat, ale stále není především kvůli chybějícím financím jasné.

„Po vzájemné dohodě ministra vnitra, ředitele NBÚ a souhlasu premiéra přejde oblast kybernetické bezpečnosti do gesce NBÚ, který na rozdíl od ministerstva disponuje dostatečnými odbornými personálními kapacitami,“ řekl k tomu Právu mluvčí resortu Pavel Novák. Zároveň doplnil, že o konkrétních krocích, rozsahu a termínech přesunu agendy se začne na vládní úrovni jednat v příštím týdnu.

Kyberhrozby řešit v rámci PPP?

Expert Aleš Špidla, který je autorem strategie pro oblast kybernetické bezpečnosti České republiky na období 2011 až 2015 a bývalým ředitelem odboru kybernetické a informační bezpečnosti na ministerstvu vnitra, míní, že není důležité, kdo pracoviště vybuduje, ale aby už konečně stálo. Podle něj budou rozhodnutí minulých dní sice znamenat další zpoždění, rozhodně však ne zánik celého projektu.

Kybernetická bezpečnost je natolik komplexní problém, že se z něj v uplynulých měsících stalo tak trochu nechtěné dítě

„Až tak tragické to nebude. Úskalí to sebou samozřejmě přinese, budou se muset nově rozdělovat kompetence a podobně,“ řekl ČESKÉ POZICI Špidla. Specialista si myslí, že je kybernetická bezpečnost natolik komplexní problém, že se z něj v uplynulých měsících stalo tak trochu nechtěné dítě.

„Navíc je zajištění internetové bezpečnosti velmi náročné na finance a personálie. Investice se mohou vyšplhat na desítky až stovky milionů. Takové peníze na ministerstvu vnitra chtějí v současné situaci asi spíš investovat do něčeho, kde jsou okamžitě vidět výsledky. To na internetu samozřejmě nejde,“ míní Špidla, podle něhož by bylo nejlepší, kdyby vláda do celé problematiky zapojila i privátní sektor, například v rámci PPP. „Je to problém, který se týká nás všech. Internet nerozeznává státní či soukromý sektor, tam jsme všichni na jedné lodi. Cestu tudíž vidím ve sdružení prostředků. Soukromé subjekty už spolu komunikují a vím, že by do něčeho podobného šly.“

V jednom má Špidla jasno. Události, které se dnes odehrávají v kyberprostoru, mohou mít již zítra fatální dopad na reálný svět. I proto mělo specializované pracoviště CERT fungovat již od začátku příštího roku. Teď se ale zdá, že se Česká republika, jako jedna z mála zemí Evropské unie, bude muset nadále obejít bez generálního štábu ve virtuálním světě.